overfm.gr | Serie A | Καρδιοχτύπησε αλλά η Μόντσα κέρδισε την Κρεμονέζε και την οδηγεί στην Serie B

Μπορεί να προηγήθηκε με 3-0 αλλά τελικά επικράτησε η Μόντσα επί της Κρεμονέζε με 3-2 στο «Τζιοβάνι Τζίνι» σπρώχνοντας την στην Serie B.

Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Μόντσα επικρατώντας με 3-2 επί της Κρεμονέζε στο «Τζιοβάνι Τζίνι» παρότι προηγήθηκε με 3-0 στο ντέρμπι των νεοφώτιστων. Οι φιλοξενούμενοι με αυτήν την νίκη ανέβηκαν στην 11η θέση με 21 βαθμούς ενώ οι γηπεδούχοι παρέμειναν τελευταίοι όντας η μοναδική ομάδα χωρίς νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Στο 2ο μόλις λεπτό μετά από κάθετη του Πεσίνα, ο Καπράρι έκανε το διαγώνιο σουτ από αριστερά αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω. Έξι λεπτά αργότερα o Ματσίν σέντραρε από αριστερά, ο Μπιριντέλι έκανε το γύρισμα στο δεύτερο δοκάρι και ο Πετάνια έκανε την πρόβολη και ο Τσιουρία με πλασέ έκανε το 0-1. Στο 18′ η Μόντσα κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ίτσο στον Γκιλιόνε και ο Καπράρι το μετέτρεψε σε γκολ για το 0-2. Στο 43ο λεπτό το σουτ του Μπιριντέλι πέρασε λίγο έξω ενώ την ίδια τύχη είχε και το γυριστό του Ντέσερς στο 45’.

Στο 52ο λεπτό μετά από σέντρα του Βαλέρι ο Πικέλ πήρε την κεφαλιά αλλά ο Ντι Γκρεγκόριο έσωσε εντυπωσιακά και στο 53’ ο γκολκίπερ της Μόντσα είπε όχι και σε προσπάθεια του Ντέσερς. Δυο λεπτά αργότερα ο Πετάνια έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Καπράρι από κοντά έκανε το 0-3 με την σεμνή τελετή να λάμβανε τέλος. Όμως στο 67′ ο Βαλέρι έκανε την σέντρα και ο Τσιοφάνι έκανε την κεφαλιά και μείωσε σε 1-3. Και στο 83′ ο Ντέσερς μείωσε σε 2-3 ενώ στο 88′ η ομάδα από την Κρεμόνα άγγιξε την ισοφάριση σε κεφαλιά του Τσιοφάνι με τον Ντε Γκρεγκόριο να σώζει και να κρατάει την νίκη για την Μόντσα.

ΚΡΕΜΟΝΕΖΕ: Καρνεζέκι, Βαλέρι, Πικέλ (73’ Μπουοναϊούτο), Μπιανκέτι, Φεράρι (46’ Αϊβού), Γκιλιόνε, Μεϊτά, Κουαλιάτα (82’ Τζανιμάκια), Τσαντζού (57’ Τσιοφάνι), Οκερέκε (46’ Καστανιέτι), Ντέσερς.

ΜΟΝΤΣΑ: Ντι Γκρεγκόριο, Καλντιρόλα, Ίτσο, Πάμπλο Μαρί Κάρλος Αουγούστο, Μπιριντέλι (46’ Ρανόκια), Ματσίν (69’ Κολπάνι), Πεσίνα, Τσιουρία (66’ Ντ’Αλεσάντρο), Καπράρι (84’ Μάρλον), Πετάνια (66’ Γκίτκιερ)