overfm.gr | Premier League | Κάνει κοιλιά η Άρσεναλ, ισοπεδωτική Λέστερ

Νέα γκέλα για την Άρσεναλ που παραχώρησε ισοπαλία με 1-1 στην Μπρέντφορντ στο «Ολντ Τράφορντ» ενώ η Λέστερ συνέτριψε την Τότεναμ με 4-1 στο «Κινγκ Πάουερ».

Με την φωτιά παίζει η Άρσεναλ όσον αφορά την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Οι «κανονιέρηδες» μετά την ήττα σοκ από την Έβερτον με 1-0 στο «Γούντισον Παρκ», παραχώρησαν ισοπαλία με 1-1 στην Μπρέντφορντ στο «Έμιρεϊτς» και πλέον η διαφορά με την δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι είναι στους έξι βαθμούς. Ο Τροσάρντ στο 66′ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με τον Τόνει στο 74′ να ισοφαρίζει για τις «μέλισσες» και να τις χαρίζει έναν ανέλπιστο βαθμό.

Βγαλμένη από την ομαδάρα που κατέκτησε το πρωτάθλημα το 2016 η Λέστερ κατάφερε να ισοπεδώσει με 4-1 την Τότεναμ στο «Κινγκ Πάουερ» με ανατροπή. Με αυτήν την νίκη οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην 13η θέση μαζί με την Νότιγχαμ ενώ οι φιλοξενούμενοι με την ήττα στην πέμπτη. Τα «σπιρούνια» μάλιστα προηγήθηκαν με τον Μπεντακούρ στο 14′. Ο Μεντί ισοφάρισε για τις «αλεπούδες» στο 23′ ενώ ο Μάντισον δυο λεπτά αργότερα γύρισε το ματς με τους πρωταθλητές Αγγλίας το 2016 να πηγαίνουν με το 3-1 στα αποδυτήρια με γκολ του Ιχενάτσο στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Μάλιστα τους ακυρώθηκε και γκολ στο 70′ με τον Μπάρνς όχι όμως και στο 81′ με τον ίδιο να κάνει το τελικό 4-1.

Στην έκτη θέση την Μπράιτον αλλά με δυο ματς λιγότερα έπιασε η Φούλαμ μετά την νίκη της επί της Νότιγχαμ με 2-0 χάρη στα γκολ των Γουίλιαμ στο 17′ και του Σόλομον στο 88′. Μεγάλη νίκη για την Γουλβς με 2-1 επί της Σαουθάμπτον μέσα στο «Σεντ Μέρις αφήνοντας την στην τελευταία θέση. Ο Αλκαράθ στο 24′ άνοιξε το σκορ για τους «Άγιους» με τους φιλοξενούμενους να μένουν με δέκα λόγω αποβολής του Λεμινά με δεύτερη κίτρινη στο 27′. Παρόλα αυτά έφεραν τούμπα το ματς με τον Μπένταρεκ με αυτογκόλ να ισιφαρίζει στο 73′ και τον Ζόαο Γκόμες στο 87′ να τους χαρίζει την νίκη.

Τέλος στο «Σέλχαστ Παρκ» Κρύσταλ Πάλας και Μπράιτον αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με τον Μαρτς στο 63′ ενώ μισή ώρα νωρίτερα τους ακυρώθηκαν γκολ με τον Εστουπινιάν. Οι «Λονδρέζοι» ισοφάρισαν στο 70′ με τον Τόμκινς.