overfm.gr | Football League | Καλλιθέα-Σαντορίνη 1-1: Ισοπαλία με Παντίδο στο φινάλε για τους φιλοξενούμενους

Καλλιθέα-Σαντορίνη 1-1: Ο Μουσταφίδης με τον Παντίδο σημείωσαν τα γκολ του αγώνα, για τις δυο ομάδες που μοιράστηκαν από ένα ημίχρονο.

Για δεύτερη αγωνιστική δέχτηκε γκολ στο φινάλε του αγώνα η Καλλιθέα. Η ομάδα από την Αθήνα φιλοξένησε στο γήπεδο της την Σαντορίνη, με τις δυο ομάδες να μοιράζονται από ένα ημίχρονο. Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το παιχνίδι καλύτερα από τον αντίπαλο της, δείχνοντας από το πρώτο λεπτό πως θα παλέψουν για την νίκη. Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους περιορίστηκαν σε ένα πιο παθητικό παιχνίδι, με στόχο να χτυπήσουν στην κόντρα επίθεση.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν στο 33ο λεπτό με τον Μουσταφίδη. Ο αμυντικός της Καλλιθέας αρχικά έπιασε μια δυνατή κεφαλιά την οποία απέκρουσε ο Δερμιτζάκης, αλλά στην συνέχεια πήρε το ριμπάουντ για να κάνει το 1-0. Αυτό ήταν και το σκορ στο πρώτο μέρος με τους γηπεδούχους να πατάνε πιο καλά στον αγωνιστικό χώρο και να αξιοποιήσουν την πιο μεγάλη ευκαιρία που τους παρουσιάστηκε στα πρώτα 45.

Στο δευτερο μέρος η Σαντορίνη ήταν αυτή που είχε την μπάλα στην κατοχή της, με την Καλλιθέα να δίνει λίγο χώρο στους φιλοξενούμενους και να οπισθοχωρεί ελαφρά στον αγωνιστικό χώρο. Όσο περνούσε η ώρα η Σαντορίνη γινόταν ολοένα και πιο κυρίαρχη μέσα στον αγωνιστικό χώρο, με τους παίκτες της Καλλιθέας να μην ψάχνουν για κάποιο δευτερο γκολ, αλλά να προσπαθούν να «σβήσουν» το παιχνίδι.
Κάτι που εν τέλει αποδήχτηκε μοιραίο, καθώς στις καθυστερήσεις ο αμυντικός των φιλοξενούμενων Νίκος Παντίδος, είχε προωθηθεί σε μια από τις τελευταίες φάσεις του παιχνιδιού, καταφέρνοντας να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για να διαμορφώσει το τελικό 1-1. Με αυτόν τον τρόπο η Καλλιθέα για δευτερο συνεχόμενο παιχνίδι δέχεται γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα, και δεν μπορεί να κρατήσει την νίκη.

Οι συνθέσεις:

Καλλιθέα (Κούτσης): Κουρεπίνης, Καντέ, Καββαδίας (54′ Φέκκας), Καλύβας, Κρητικός, Μαρουκάκης, Μουσταφίδης, Παπαγγελής, Σταύρου, Στούπης, Χοτζάλλι (33′ λ.τ Ενγκουέμ).

Σαντορίνη 2020 (Παντέλης): Δερμιτζάκης, Μπιρμπίλη, Κουρέλας, Παντίδος, Παπαζαχαρίας, Σιμιτσής, Πολύζος (74′ Λάμπρου), Μηνάς (46′ Σκαθαρούδης), Κανούλας (80′ Περογαμβράκης), Ντινιωτάκης (63′ Γιουκούδης), Ιβανίδης (46′ Μαλάι).

Διαιτητής: Ντάουλας (Δυτ. Αττικής)
Βοηθοί: Οικονόμου (Δυτ. Αττικής). Παγουράς (Βοιωτίας)