overfm.gr | Football League | Καλλιθέα – Καλαμάτα 2-1: Νίκη με ανατροπή για τους γηπεδούχους

Χάρη στα γκολ των Στούπη και Σταύρου η Καλλιθέα επικράτησε με σκορ 2-1 της Καλαμάτας, ανατρέποντας το εις βάρος της 1-0 και φτάνοντας στην πρώτη της εντός έδρας νίκη για την φετινή χρονιά.

Η Καλλιθέα κατάφερε να πάρει μια σημαντική νίκη με σκορ 2-1 σε βάρος της Καλαμάτας, η οποία μάλιστα έγινε με ανατροπή. Οι γηπεδούχοι οι οποίοι αγνοούσαν το τρίποντο στο γήπεδο τους τη φετινή περίοδο, κατάφεραν να… σπάσουν την κατάρα και μάλιστα να υποχρεώσουν την Καλαμάτα στην πρώτη της φετινή ήττα στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο καλά στο παιχνίδι έχοντας την κατοχή και τα ηνία του αγώνα. Μάλιστα στο 15ο λεπτό ο Στούπης έκανε ένα δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή της Καλαμάτας, με τον Ταϊρη να είναι σε ετοιμότητα και να αποκρούει σε κόρνερ. Κόντρα στην ροή του αγώνα η Καλαμάτα κατάφερε να κερδίσει πέναλτι, με τον Μαρκόφσκι να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Η Καλαμάτα μετά από αυτό το υπέρ της προβάδισμα, «έκατσε» με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να το εκμεταλέυονται. Κάπως έτσι η ισοφάριση δεν άργησε ιδιαίτερα να έρθει, αφού στο 39ο λεπτό, ο Στούπης έκανε μια τρομερή προσπάθεια, με αποτέλεσμα να δημιουργείται ανισορροπία στην αντίπαλη άμυνα και τον Σταύρου να κάνει ένα δυνατό σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Ταϊρη για το 1-1.

Με την έναρξη του Β μέρους η Καλλιθέα συνέχισε να είναι πιο επιθετική στο γήπεδο, και μάλιστα ήταν η δική της σειρά να κερδίσει πέναλτι. Στο 54ο λεπτό, ο κορυφαίος του γηπέδου Στούπης ανέλαβε την εκτέλεση, και με ένα ψύχραιμο πλασέ έκανε το 2-1 για την ανατροπή στο σκορ υπέρ της ομάδας του. Όπως είναι λογικό αυτό το γεγονός έφερε ντελίριο ενθουσιασμού στην κερκίδα με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν το γκολ έξαλα.

Γενικότερα όσο περνούσαν τα λεπτά η ομάδα που «πατούσε» καλύτερα στο γήπεδο ήταν η Καλλιθέα. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοί, πήγαιναν με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα και δύναμη στις διεκδικούμενες μπαλιές και γενικότερα έδειχναν πως είναι η ομάδα η οποία θα καταφέρει να πάρει τη νίκη. Από την πλευρά της η Καλαμάτα του Νίκου Αναστόπουλου, έψαξε για το δευτερο γκολ που θα της έδινε την ισοφάριση, ωστόσο αυτό δεν ήρθε ποτέ, με αποτέλεσμα η ομάδα της Πελοποννήσου να γνωρίζει την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

Oι συνθέσεις:

Καλλιθέα (Τάτσης): Πάντος, Μουσταφίδης, Κρητικός (85′ Θεοδωράκης), Καλύβας, Χοτζάλι (70′ Παντελίδης), Παπαγγέλης, Στούπης (85′ Σάμιος), Σταύρου (70′ Τσιντώνης), Μαρουκάκης (62′ λ.τ Καββαδίας), Καντέ, Ενγκουέμ.

Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Ταΐρης, Μαβίνγκα (80′ Φελίπε), Κωνσταντινόπουλος, Τσελεπίδης, Μπακαγιόκο, Αναστασόπουλος, Παπατόλιος (60′ Μπουσμπίμπα), Παυλίδης (80′ Ηλιόπουλος), Αλεξοπουλος (60′ Σουμπίνιο), Μαρκόφσκι, Κέρη (80′ Νατσιόπουλος).