overfm.gr | Super League 2 | Καλλιθέα – Αιγάλεω 1-0: Έκανε… ριφιφί

Καλλιθέα – Αιγάλεω 1-0: Έκανε… ριφιφί. Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου σκόραρε στο 2ο λεπτό και το κράτησε ως το φινάλε, παρά την πίεση του Αιγάλεω.

Μεγάλο… ριφιφί στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης. Εκεί όπου διεξήχθη το ματς της Καλλιθέας με το Αιγάλεω, καθώς στο «Ελ Πάσο» γίνονται έργα. Η ομάδα του Βόκολου σκόραρε με το… καλημέρα στο ματς και παρά την πίεση των φιλοξενούμενων πήρε τους τρεις βαθμούς. Καλλιθέα – Αιγάλεω 1-0: Έκανε… ριφιφί.

Γκολ στα 94 δευτερόλεπτα για την Καλλιθέα

Στην πρώτη ουσιαστικά φάση του ματς, η ομάδα του Βόκολου κατάφερε να σκοράρει. Η μπάλα στρώθηκε στο ύψος της μεγάλης περιοχής στον Δούμτση, εκείνος επιχείρησε το δυνατό σουτ. Η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Φυλακτού που δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Μέσα σε 1 λεπτό και 34 δευτερόλεπτα ήρθε το γκολ και η Καλλιθέα πήρε το προβάδισμα (1-0). Από εκείνο το σημείο και μετά το Αιγάλεω ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Είχε περισσότερες φάσεις, την κατοχή της μπάλας (59%-41%) στο πρώτο ημίχρονο. Η πιο καλή του στιγμή, όμως, ήταν το μακρινό σουτ του Πιαστόπουλου στο 39′, με τον Στρέζο να παραχωρεί το κόρνερ. Κόντρα στη ροή του ματς, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Μουνιέ άγγιξε το 2-0.

Κυριαρχία του Αιγάλεω και… ριφιφί

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους. Η κατοχή της μπάλας έφτασε σε ποσοστό 68%, με την αντίστοιχη της Καλλιθέας να πέφτει στο 32%. Ένα μόλις σουτ των γηπεδούχων. Το Αιγάλεω πίεσε πολύ, είχε πολλές τελικές στο δεύτερο μέρος. Εννέα σουτ εκ των οποίων τα πέντε ήταν στην εστία. Αλλά είτε ο Στρέζος, είτε η αστοχία των φιλοξενούμενων ήταν αυτή που καθόρισε το τελικό αποτέλεσμα. Καλλιθέα – Αιγάλεω 1-0: Έκανε… ριφιφί.

Καλλιθέα (Λ. Βόκολος): Στρέζος, Κοντοχρήστος (62′ Βασιλούδης), Ρώσση, Ευαγγέλου, Ρέντζας, Μπουλούλης, Χατζηδίμπας, Σαντάνα, Μουνιέ (71′ Κωστίκας), Δούμτσης, Κονέ (62′ Τσιντώνης).

Αιγάλεω (Απ. Χαραλαμπίδης): Φυλακτός, Παναγιώτου, Αναστασίου, Βλάχος, Παπανικόλας, Λάσκαρης, Καθάριος, Τριμμάτης, Αρναρέλλης, Τσιλιγκίρης, Πιαστόπουλος (65′ Σαμπανίδης).