overfm.gr | Conference League | Καϊράτ-Ομόνοια 0-0: Έφυγε με τον βαθμό από το Καζακστάν το «Τριφύλλι»

Η Κυπριακή ομάδα απέσπασε τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στην Καϊράτ στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa Conference League

Η Ομόνοια ξεκίνησε τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις του με ισοπαλία κόντρα στην Καϊράτ στο Αλμάτι, στο πλαίσιο της φάσης των ομίλων του Europa Conference League.

A’ Ημίχρονο

Αμφότερες οι ομάδες είχαν καλές ευκαιρίες. Οι Καζάκοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 10ο λεπτό όπου η κεφαλιά του Καντέ κατέληξε στο δοκάρι. Στο 21ο λεπτό η Ομόνοια έφτασε μία ανάσα από το 0-1. Το σουτ του Ψάλτη έδιωξε πάνω στην γραμμή η άμυνα της Καϊράτ.

B’Hμίχρονο

Στο ίδιο μήκος κύματος συνεχίστηκε και το δεύτερο μέρος. Στο 67ο λεπτό το «Τριφύλλι» έφτασε  κοντά στο γκολ με τον Λοϊζου, αλλά το σουτ του απέκρουσε ο Ποκατίλοφ. Όσο το παιχνίδι πλησίαζε προς το τέλος του, οι δύο ομάδες έπαιξαν περισσότερο συντηρητικά. Έτσι Καϊράτ και Ομόνοια μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Επόμενος αντίπαλος της Ομόνοιας στο Europa Conference League, η Καραμπάγκ στο ΓΣΠ, στις 30 Σεπτεμβρίου για την δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων.

Καϊράτ (Κουρμπάν Μπερντίεφ)Ποκατίλοφ, Ντούγκαλιτς, Άλοπ, Μπαγκνάκ, Μικάνοβιτς, Χοφγκανισιάν, Πολιάκοφ, Άλβες, Κόσοβιτς, Καντέ (63′ Σουσενάτσεφ), Λαβ (80′ Αλικούλοφ)

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Ψάλτης (91′ Σέχου), Γιούστε, Λανγκ, Παναγιώτου, Λέτσιακς, Γκόμεθ, Μπασιρού, Ατιέμουεν (46′ Λοΐζου), Παπουλής (45′ Ζαχαρίου), Κακουλλής