overfm.gr | Διεθνή | Καϊράτ Αλμάτι – Βασιλεία 2-3: «Διπλό πρόκρισης» και πρωτιάς με Κασάμι [vds]

Η Βασιλεία κέρδισε 3-2 με ανατροπή στο Αλμάτι την Καϊράτ και πέρασε πρόωρα στους «16» του Europa Conference League.

Την νίκη με 3-2, η οποία της εξασφάλισε και μαθηματικά την παρουσία στην επόμενη φάση του νεοσύστατου Europa Conference League, πανηγύρισε μέσα στο Αλμάτι επί της Καϊράτ για την 5η αγωνιστική του 8ου ομίλου η Βασιλεία. Καϊράτ Αλμάτι – Βασιλεία 2-3: «Διπλό πρόκρισης»

Οι γηπεδούχοι αποτελούν την πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου και μια από τις πιο αδύναμες στη διοργάνωση. Μάλιστα έχουν να παίξουν επίσημο ματς από τις 4 Νοεμβρίου και η Βασιλεία το εκμεταλλεύθηκε σήμερα παίρνοντας μια σημαντική νίκη με ανατροπή στο σκορ.

Η Καϊράτ προηγήθηκε στο 23′ με τον Λοβ, για να ισοφαρίσει ο Άρθουρ για τους φιλοξενούμενους στο 45′. Ωστόσο το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Καϊράτ να κάνει το 2-1 με τον Χοβνανισιάν στο 56′ και να δίνει νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Καϊράτ Αλμάτι – Βασιλεία 2-3: «Διπλό πρόκρισης»

Η Βασιλεία κατάφερε όμως να γυρίσει το παιχνίδι μέσα σε τέσσερα λεπτά, αρχικά με τον Ζεγκρόβα στο 69′ και στην συνέχεια με τον Παϊτίμ Κασάμι στο 73′.

Η Βασιλεία έφτασε τους 11 βαθμούς στον όμιλο και ελπίζει για την πρώτη θέση. Πλέον, ανάλογα και το αποτέλεσμα στο Καραμπάχ-Ομόνοια θα φανεί εάν θα τερματίσουν πρώτοι ή δεύτεροι στο γκρουπ.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα στα ματς των 17:30 σήμερα:
Καϊράτ-Βασιλεία 2-3
(23’ Βάγκνερ Λοβ, 56’ Χοβνανισιάν – 45’ πεν. Καμπράλ, 69’ Ζεγκροβα, 73’ Κασάμι)

Φλόρα-Παρτιζάν 1-0