overfm.gr | Super League 1 | Και στο τέλος κερδίζει ο Βόλος

Χάρη σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Οζέγκοβιτς ο Βόλος πέτυχε σπουδαία νίκη επί του Ιωνικού με 1-0 μέσα στην Νεάπολη.

Με εύστοχο χτύπημα του Οζέγκοβιτς στο 90′ ο Βόλος απέδρασε από την Νεάπολη κερδίζοντας με 1-0 τον Ιωνικό με αποτέλεσμα να ανέβει στην πέμπτη θέση και τους αντιπάλους τους να παραμένουν τελευταίοι. Με τους «Θεσσαλούς» να γεύονται την χαρά της νίκης μετά από 6 αγωνιστικές και σε ένα παιχνίδι που έγινε ροντέο ειδικά στα τελευταία λεπτά με τους «Νικαιώτες» να πιέζουν και να ψάχνουν το γκολ της νίκης το οποίο όμως πέτυχαν οι «Θεσσαλοί» στο φινάλε.

Αναγνωριστικό ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τις δυο ομάδες να είναι επιφυλακτικές και να προσέχουν τα νότα τους ώστε να μην δεχτούν γκολ. Στην συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε κάπως αλλά δυστυχώς απουσίαζε η μεγάλη φάση και από τις δυο πλευρές. Περνώντας τα λεπτά και με την συμπλήρωση μισής ώρας με τον Γουίλιαν να σουτάρει και τον Κλέιμαν να διώχνει. Στα υπόλοιπα λεπτά οι φιλοξενούμενοι πήραν την κατοχή και έφτασαν κοντά στο γκολ στο 45′ με τον Μεσκίδα που γύρισε σχεδόν πάνω στη γραμμή για τον Τσιρίνος, αυτός έπιασε το σουτ και ο Τσιγκρίνσκι έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι «Θεσσαλοί» έχασαν εκ νέου ευκαιρία όταν ο Πίρινεν έπιασε το σουτ με τον Βαλεριάνο να διώχνει.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και στο 56′ έχασαν σπουδαία ευκαιρία όταν ο Λοβέρα εκτέλεσε κόρνερ και ο Κάνιας έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει παράλληλα άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Μπαριέντος από τον Ρομαό το οποίο ακυρώνεται μέσω VAR . Ο Βόλος συνέχισε να είναι στο προσκήνιο και έχασε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία όταν από εκτέλεση κόρνερ του Ντέλετιτς ο Πίρινεν έκανε την κεφαλιά από την μικρή περιοχή με την μπάλα να φεύγει άουτ. Ευκαιρία μεγάλη έχασαν και οι «Νικαιώτες» όταν ο Βαλεριάνος πλαγιοκόπησε από αριστερά και έκανε την σέντρα αλλά ο Μάντζης δεν πρόλαβε να βρει την μπάλα στο 72′. Και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σεμπά σούταρε με τον Κλέιμαν να βγάζει με τα πόδια. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν ώστε να σκοράρουν και στο 87′ έχασαν ακόμη μια καλή ευκαιρία όταν το δυνατό σουτ του Ελευθεριάδη να αποκρούεται από τον Κλέιμαν. Και ενω ο Ιωνικός πίεζε για το γκολ, ο Βόλος μέσω VAR κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Τσιγκρίνσκι και ο Οζέγκοβιτς το μετέτρεψε σε γκολ για το 0-1.  Και όμως οι γηπεδούχοι παρότι πέτυχαν το γκολ βρέθηκαν μια ανάσα από την ισοφάριση στο 95′ όταν ο Μάντζης έκανε το ανάποδο ψαλίδι με τον Κλέιμαν να αποκρούει και την μπάλα να σκάει στο έδαφος και να φέυγει πάνω από τα δοκάρια.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης – Σάκιτς, Σόουζα, Τσιγκρίνσκι, Βαλεριάνος – Ρομαό, Κάνιας – Λοβέρα(58′ Φαντιγκά), Γούλερι(80′ Ελευθεριάδης), Σεμπά – Μάντζης

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν – Άλχο, Εσκοβάλ, Πίρινεν, Λούνα – Μεταξάς, Μπαριέντος – Ντέλετιτς, Μεσκίδα(80′ Καρτάλης), Τσιρίνος(75′ Κούτσιας) – Οζέγκοβιτς(93′ Σιέλης)