overfm.gr | Europa League | Και με τη… βούλα στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ επικρατώντας στα πέναλτι της Σλόβαν στην Μπρατισλάβα.

Aυτή την φορά η τύχη ήταν με το μέρος του. Ο Ολυμπιακός πήρε την πρόκριση στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ επί της Σλόβαν στα πέναλτι με 4-3 και την κανονική διάρκεια να λήγει 1-1 και την παράταση με 2-2 και δεν λάθεψε αυτή την φορά από την ρώσικη ρουλέτα όπως πέρυσι με την Λουντογκόρετς. Σε ένα παιχνίδι με πολλά νεύρα και με πολύ ένταση μεταξύ των παικτών των δυο ομάδων ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο του κανονικού αγώνα οι «ερυθρολευκοι» κατάφεραν και απέκλεισαν τους Σλοβάκους και στα πλέι οφ του θεσμού θα αντιμετωπίσουν τον Απόλλωνα Λεμεσού. Το θετικό για τους «Πειραιώτες» είναι ότι ακόμη και αν αποκλειστούν από τους Κύπριους θα συνεχίσουν να αγωνίζονται στην Ευρώπη όντας στους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ με τον Ολυμπιακό να είναι η μοναδική ομάδα που συνεχίζει στην Ευρώπη καθώς Παναθηναϊκός και Άρης κατάφεραν να αποκλειστούν από Σλάβια Πράγας και Μακάμπι Τελ Αβίβ αντίστοιχα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με αναγνωριστικό τρόπο και από τις δυο ομάδες με τους Σλοβάκους να έχουν την πρώτη καλή φάση του αγώνα στο 10′ με τον Κανκάβα να σουτάρει και τον Βάτσλικ να μαζεύει με διπλή προσπάθεια. Νέα πολύ καλή φάση για τους γηπεδούχους στο 14′ με τον Ζρμχαλ να σουτάρει και τον Τσέχο τερματοφύλακα των «ερυθρολεύκων» να βγάζει σε κόρνερ. Μετά το αρχικό σοκ για τους φιλοξενούμενους ήταν η σειρά τους να χάσουν την μεγάλη ευκαιρια όταν στο 25′ ο Κουντέ πάσαρε στον Ελ Αραμπί αλλά ο Τσόβαν σταματησε στο τετ α τετ τον Μαροκινό. Νέο σουτ του Κακνάβα στο 30′ και νέα διπλή απόκρουση από τον Βάτσλικ ο οποίος είπε όχι και σε προσπάθεια του Τσακβετατζε στο 36′ με τον βομβαρδισμό των σουτ από τους πρωταθλητές Σλοβακίας να συνεχίζεται. Τα λεπτά πέρασαν και ο Ολυμπιακός πήγε με το τιμητικό θα λέγαμε 0-0 στα αποδυτήρια αφού γλύτωσε αρκετές φορές από την παραβίαση της εστίας του.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τους πρωταθλητές Ελλάδας όταν στο 54′ ο Μασούρας πάσαρε στον Ζινκερνάγκελ και με σουτ από το ύψος της περιοχής στα δεξιά αφού η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο κατέληξε στα δίχτυα και εκανε το 1-0 παγώνοντας την Μπρατισλάβα. Και αφού οι Σλοβάκοι δέχτηκαν το γκολ το έριξαν…στους τσαμπουκάδες. Στο 65′ και μετά από ένα φάουλ του Άβιλα στον Γκριν ο τελευταίος έτρεξε να ζητησει τον λόγο από τον αντίπαλο του με αποτέλεσμα να προκληθεί τρομερή σύρραξη μεταξύ των παικτών των δυο ομάδων με κάρτες εκατέρωθεν. Στην συνέχεια η πειραϊκή ομάδα άρχισε να οπισθοχωρεί με την Σλοβαν να πιέζει για την ισοφάριση κι τους παίκτες του να επιδίδονται σε δυο με τρεις περιπτώσεις σε αψιμαχίες με τους αντιπάλους του όλες για περιπτώσεις που νόμιζαν ότι οι παίκτες του Κάρλος Κορμπεράν κάνουν θέατρο.

Και αφού η μπάλα δεν έλεγε να απομακρυνθεί στο 94′ έπειτα απο εκτέλεση κορνερ , ο Άγκμπο βρέθηκε μόνος του μες την περιοχή από αριστερά και τον Σάπονιτς να πετάγεται από κοντά και να ισοφαρίζει σε 1-1 με τον Ολυμπιακό να δέχεται το γκολ στις καθυστερήσεις όπως και στην Χάιφα. Μάλιστα στο 96΄απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα όταν οι Αμπενά και Κάσια έτρεξαν να ζητήσουν τα ρέστα από τον Τικίνιο νομίζοντας ότι πήγε να εκβιάσει πέναλτι με αποτέλεσμα ο πρώτος να δεχτεί κίτρινη κάρτα η οποία ήταν και η δεύτερη. Κάρτα δέχτηκε και ο επιθετικός της ελληνικής ομάδας για την αντίδραση του και πλεον το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί όπου ο Ολυμπιακός μπήκε με άλλον αέρα έχοντας την αριθμητική υπεροχή κλείνοντας τους Σλοβάκους στα καρέ τους και ψάχνοντας το γκολ που θα ανακτήσει το προβάδισμα. Και αφού δεν το σημείωσε στο 99′ με τον Εμβιλά με κεφαλιά το πέτυχε στο 102′. Ο Γάλλος έκανε την μπαλιά από το κέντρο , ο Μασούρας έπιασε την κεφαλιά και ο επερχόμενος Αγκιμπού Καμαρά από πολύ κοντά εκανε το 2-1 για τους «Πειραιώτες» παγώνοντας για δεύτερη φορά την Μπρατισλάβα και με αυτό το σκορ έληξε το πρώτο μέρος της παράτασης.

Στο δεύτερο μέρος παρότι η ελληνική ομάδα έπαιζε με παίκτη παραπάνω δέχτηκε το γκολ της ισοφάρισης. Στο 108′ έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Τσακβετάτζε ο Σάποντσιτς έκανε την κεφαλιά πάσα και ο Γκριν με νέα κεφαλιά ισοφάρισε για τους Σλοβάκους σε 2-2. Μια απρόβλεπτη εξέλιξη στο παιχνίδι και τα υπόλοιπα λεπτά η μπάλα ήταν πάνω-κάτω με τις δυο ομάδες να ψάχνουν το γκολ που θα τους δώσει την νίκη-πρόκριση αλλά το παιχνίδι πήγε στα πέναλτι.

Ο Ραμίρες έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους και ο Κουντέ έστειλε την μπάλα άουτ χάνοντας την ευκαιρία να ισοφαρίσει. Σάπονιτς και Μπουχαλάκης ευστόχησαν και ο Κούτσκα έστειλε την μπάλα άουτ αποκαθιστώντας την ισορροπία. Ο Μασούρας ισοφάρισε σε 2-2 , οι Γκριν και Άβιλα θα ευστοχήσουν και ο Τσακβετάτζε θα νικηθεί από τον Βάτσλικ και πλεον ο Ολυμπιακός έχει την μεγάλη ευκαιρία να πάρει την πρόκριση. Ο Βαλμπουενά λοιπόν εκτέλεσε το πέναλτι και νίκησε τον Τσόβαν και πλέον οι πρωταθλητές Ελλάδας δεν λάθεψαν αυτή την φορά από την ψυχοφθόρα διαδικασία και προκρίθηκαν στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ.

Σλόβαν Μπρατισλάβας (Βλάντιμιρ Βάις) : Χόβαν – Κασία, Αμπένα , Ντε Μάρκο(69′ Αγκμπό) – Πάουσεκ(91΄Τσάβριτς), Κανκάβα(91′ Μεντβέντεφ), Κούτσκα, Ζμρχαλ – Τσακβετάτζε – Μπαρσεγιάν(69′ Σάπονιτς) -Γκριν.

Ολυμπιακός(Kάρλος Κορμπεράν): Βατσλίκ – Άβιλα, Μπα(85′ Μπουχαλάκης), Σισέ, Ρέαμπτσιουκ – Εμβιλά, Κούντε – Ζίνκερναγκελ(68′ Αγκιμπού Καμαρά), Μασούρας, Ραντζέλοβιτς(79′ Μανωλάς) – Ελ Αραμπί(68′ Τικίνιο, 91′ Κανέ).