overfm.gr | La Liga | Και με την …βούλα προσωρινά στην κορυφή η Οσασούνα

Με δυο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι των Άβιλα και Κίκε η Οσασούνα επικράτησε με 2-0 της Κάντιθ στο «Ελ Σαδάρ» και πέρασε έστω και προσωρινά στην πρώτη θέση.

Χάρη σε δυο εύστοχα χτυπήματα πέναλτι από τους Άβιλα και Κίκε η Οσασούνα επικράτησε με 2-0 της Κάντιθ στο « Ελ Σαδάρ» και πέρασε έστω και προσωρινά στην κορυφή της La Liga. Η ομάδα από την Παμπλόνα έκανε το δυο στα δυο, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που ηττήθηκαν και στο δεύτερο τους ματς στο φετινό πρωτάθλημα.

Με κεκτημένη ταχύτητα από την μεγάλη νίκη που πέτυχε στην πρεμιέρα κόντρα στην Σεβίλλη με 2-1 και τότε εντός έδρας, η γηπεδούχος ομάδα είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 25′. Ο Λοσάνο από κοντά δεν κατάφερε να νικήσει τον Λεντέσμα ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο τελευταίος ανέτρεψε τον Μπούντιμιρ και ο διαιτητής έδωσε πεναλτι. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Άβιλα και άνοιξε το σκορ.

Στις αρχές τις επανάληψης και συγκεκριμένα στο 48′ ο Λεντέσμα έκανε μεγάλη επέμβαση σε κεφαλιά του Μπουντιμιρ ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Λούκας Πέρεθ αστόχησε εξ επαφής. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες στο 76′ λόγω αποβολής του Αλαρκόν με δεύτερη κίτρινη, ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Τσούστ υπέστη σε πέναλτι καθώς τράβηξε τον Κίκε και ο παθών νίκησε τον Λεντέσμα από τα 11 βήματα και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

ΟΣΑΣΟΥΝΑ(Γιακόμπα Αρασατε): Ερέρα, Πένια (76’Βιδάλ), Ουνάι Γκαρθία, Νταβίντ Γκαρθία, Κρουθ, Άβιλα (66’Ρούμπεν Γκαρθία), Μονκαγιόλα (76’Μπράσανατς), Τόρο, Γκόμεθ, Ορόθ (84’Τόρες), Μπούντιμιρ (66’Κικε Γκαρθία).

ΚΑΝΤΙΘ(Σέρχιο): Λεντέσμα, Εσπίνο (75’Νεγρέδο), Ερνάντεθ, Τσούστ, Θαλδούα, Αλαρκόν, Μαμπίλ (62’Χοσέ Μάρι), Φάλι (62’Αρθαμένδια), Ντιαρά (62’Αλέχο), Λοσάνο, Πέρεθ (81’Σαν Εμετέριο).

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.