overfm.gr | Bundesliga | Ήττα σοκ για Ντόρτμουντ και πισωγύρισμα

Ήττα σοκ υπέστη η Ντόρτμουντ από την Βόλφσμουργκ με 2-0 στην «Βόλκσβάγκεν Αρίνα» και παρέμεινε στην τεταρτη θέση.

Μετά από τρεις συνεχόμενες νίκες η Ντόρτμουντ υπέστη αναπάντεχη ήττα με 2-0 από την Βόλφσμπουργκ στην «Βόλκσβάγκεν Αρίνα» και παρέμεινε στην τέταρτη θέση. Οι νικητές από την άλλη βρίσκονται στην όγδοη θέση.

Μόλις στο 6′ οι «λύκοι» άνοιξαν το σκορ όταν από λάθος γύρισμα του Σλότερμπεργκ με κεφαλιά ο Φαν Ντε Μπεκ δέχτηκε το θείο δώρο και με πλασέ έκανε το 1-0.  Στο 19ο λεπτό ο Γκερέιρο σέντραρε από αριστερά και ο Μάλεν πλάσαρε από το πέναλτι αλλά ο Κάστελς είπε όχι, ενώ στο 21’ το σουτ του Μάλεν πέρασε μόλις έξω.

Στο 22’ ο Μπάρναουβ έκανε λάθος και ο Μπέλινγκχαμ τροφοδότησε τον Μουκοκό που κόπηκε την τελευταία στιγμή από τον Φαν ντε Φεν και στο 24’ ο Κόμπελ σταμάτησε το σουτ του Μαρμούς. Στο 31’ ο Ζίλε πρόλαβε σωτήρια τον Βιντ και στο επόμενο λεπτό ο Κόμπελ είπε όχι σε σουτ του Μπακού και στη συνέχεια ο Γκερέιρο έδιωξε στη γραμμή.

Μάλιστα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η ομάδα του Ανόβερο είχε δοκάρι με τον Ζίλε μετά από γύρισμα του Γκερέρο. Στο 55′ και 56′ αντίστοιχα ο Κάστελς επενέβη στις προσπάθειες των Γκερέρο και Μακούκου. Στο 74′ ο Καμίνσκι είχε σουτ λίγο άουτ και τελικά στο 92′ ο Βίμερ έκανε το γύρισμα και ο Λ.Ενμετσά με κοντινή προβολή έκανε το 2-0 σφραγίζοντας την νίκη στους γηπεδούχους.

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ(Νίκο Κόβατς): Κάστελς, Μπόρναουβ, Φαν Ντε Φεν, Οτάβιο, Καμίνσκι (88’ Ρουσιγιόν), Μπακού, Φ.Ενμετσά (88’ Σβάνμπεργκ), Βιντ (75’ Λ.Ενμετσά), Άρνολντ, Γκέρχαρντ, Μαρμούς (58’ Βίμερ)

ΜΠ.ΝΤΟΡΜΤΟΥΝΤ(Έντιν Τέρζιτς): Κόμπελ, Ζίλε (71’ Μοντέεστ), Σλότερμπεκ, Γκερέιρο, Εζτσάν (80’ Πάσαλιτς), Χούμελς, Μπραντ, Μουκοκό, Μπέλινγκχαμ, Μάλεν (71’ Αζάρ), Αντεγέμι (62’ Ρέινα)