overfm.gr | ΣΠΟΡ | Ήττα και αποκλεισμός για τη Σάκκαρη στο Σινσινάτι

Η Μαρία Σάκκαρη δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, είχε πρόβλημα στο δικό της σερβίς και ηττήθηκε από τη Γερμανίδα, Αντζελίκ Κέμρπερ.

Η Μαρία Σάκκαρη ηττήθηκε με 2-0 σετ (6-2, 6-2) από τη Γερμανίδα, Αντζελίκ Κέρμπερ και αποκλείστηκε από τον πρώτο γύρο του τουρνουά στο Σινσινάτι.

Η Γερμανίδα ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και πήρε την πρόκριση για τον δεύτερο γύρο μόλις σε 69 λεπτά αγώνα , όπου θα αντιμετωπίσει την Ελίνα Σβιτολίνα.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για την 25χρονη Ελληνίδα τενίστρια, η οποία «έσπασε» αμέσως το σερβίς της αντίπαλου της. Ωστόσο, η Κέρμπερ «απάντησε» απευθείας, κάνοντας και εκείνη μπρέικ. Όταν το σκορ ήταν στο 3-2 υπερ της Γερμανίδας, το κακό σερβίς της Σάκκαρη συνεχίστηκε και το νούμερο 21 της παγκόσμιας κατάταξης – έχει υπάρξει και νούμερο 1 – επικράτησε στο πρώτο σετ 6-2. Χαρακτηριστικό είναι ότι η Μαρία δεν κατάφερε να κρατήσει ούτε ένα από τα σερβίς της στο πρώτο σετ (έχασε και τα τέσσερα)!

Στο δεύτερο σετ η Κέρμπερ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην αντίπαλό της και δεν έδωσε ευκαιρίες για να της «σπάσει» το σερβίς. Η Σάκκαρη κράτησε το σερβίς για πρώτη φορά στον αγώνα στο δέκατο γκειμ για το 1-1. Η «ιστορία» του πρώτου σετ όμως επαναλήφθηκε και η Γερμανίδα προηγήθκε με 4-1, βάζοντας ουσιαστικά τέλος στις ελπίδες της Μαρίας για πρόκριση. Όταν το σκορ έφθασε στο 5-2 η Ελληνίδα τενίστρια σέρβιρε για να παραμείνει «ζωντανή» στη διεκδίκηση της πρόκρισης στον επόμενο γύρο, ωστόσο η Κέρμπερ έκανε το έκτο της μπρέικ στον αγώνα και πήρε τη νίκη.

Η Σάκκαρη πλέον επικεντρώνεται στο US OPEN, το οποίο αρχίζει στις 30 Αυγούστου.