overfm.gr | Τένις | Ήττα και αποκλεισμός για τα αδέλφια Τσιτσιπά στο Madrid Open

Τέλος το Madrid Open για Στέφανο και Πέτρο Τσιτσιπά, καθώς αποκλείστηκαν από τους πολύπειρους στο διπλό Τζέιμι Μάρεϊ και Μάικλ Βίνους.

Ηττήθηκαν  αλλά έδωσαν μια πραγματική μάχη τα αδέλφια Τσιτσιπά. Οι έμπειροι στο διπλό Τζέιμι Μάρεϊ και Μάικλ Βίνους, επικράτησαν στο super tie break me 6-2, 6-3 (10-7).

Άσχημο ξεκίνημα και γενικότερα πρώτο σετ, καθώς δέχθηκαν δύο break και το έχασαν με σκορ 6-2.

Οι δύο Έλληνες, ανέβασαν στροφές στη συνέχεια και μπόρεσαν να υπερασπιστούν σε μεγάλο βαθμό το σερβίς τους. Στο όγδοο γκέιμ του σετ μάλιστα, έκαναν και ένα πολύ σημαντικό break. Όμως το σετ στιγματίστηκε από τον όχι και τόσο σοβαρό τραυματισμό ευτυχώς του Στέφανου, ο οποίος έπεσε πάνω σε μία διαφημιστική πινακίδα.

Ενώ στην αρχή τα πράγματα δεν έδειχναν και τόσο καλά, τελικά σηκώθηκε με μόνο μερικές γρατζουνιές στο πόδι.

Το παιχνίδι είχε και super tie-break, το οποίο δεν ήταν σίγουρα για καρδιακούς. Τα αδέλφια Τσιτσιπά προηγήθηκαν δις με 5-3 και 6-4. Μετέπειτα, κατάφεραν…να πάρουν μόλις έναν πόντο.

Οι έμπειροι αντίπαλοί τους, έκαναν μίνι break και με το υπέρ τους 8-7 και το σερβίς δικό τους «κλείδωσαν» τη νίκη.

Μπορεί τα αδέλφια να έμεινα εκτός συνέχειας από το Madrid Open, όμως ο Στέφανος ξεκινάει από αύριο τη μάχη στο μονό. Πρώτος του αντίπαλος ο Γάλλος Λούκας Πούιγ.

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook, στο Twitter, στο Instagram, στο Youtube, στο TikTok.