overfm.gr | Euro 2021 | It’s Coming to Rome [vids]

Τρίτη και φαρμακερή! Η Ιταλία μετά από δύο αποτυχημένες προσπάθειες να πάρει το Euro, κατάφερε την τρίτη φορά να κάμψει την αντίσταση της Αγγλίας στα πέναλτι (3-2) και να γίνει η νέα πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Η Αγγλάι δεν τα κατάφερε ούτε τώρα να ξορκίσει την κατάρα και τελικά έμεινε με τη πικρία για ακόμα μια φορά, πως δεν μπόρεσε να πάρει το πρώτο της ευρωπαϊκό τρόπαιο.

Η ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκέιτ ευτύχισε να βρει πρώτη δίχτυα στο ματς και να βάλει «φωτιά» στο Wembley. Ήταν αυτή που στο πρώτο ημίχρονο δεν άφησε την Ιταλία να κάνει φάση ουσίας. Κι όμως αυτή η Αγγλία κατάφερε να χάσει το τρόπαιο στην ψυχοφθόρα διαδιακασία των πέναλτι (3-2) και να χρήσει πρωταθλήτρια Ευρώπης την Ιταλία.

Από την άλλη μεριά οι Ιταλοί κατάφεραν να γυρίσουν αλλαγμένοι ψυχολογικά στο δεύτερο μέρος, ισοφάρισαν με τον Μπονούτσι στο 67ο λεπτό, έστειλαν το ματς στην παράταση και εν συνεχεία στα πέναλτι και στην τρίτη τους προσπαθεια διεκδίκησης τροπαίου, πήραν το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και το… έφεραν στη Ρώμη.

Πριν καλά καλά καταλάβουν οι παίκτες και των δύο ομάδων πως έχουν στον αγωνιστικό χώρο για την έναρξη του μεγάλου τελικού, η Αγγλία έβαλε φωτιά στο Wembley, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης

Ο Λουκ Σο που ξεκίνησε από τα δικά του πόδια η επίθεση των «τριών λιονταριών», είπε «ευχαριστώ» στη σέντρα του Τρίπιερ από τα δεξιά και με ένα πολύ όμορφο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ντοναρούμα, κάνοντας το 1-0.

Τα πάντα από κει και πέρα ήταν εύκολα για την ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκειτ, καθώς το τέρμα του ακραίου μπακ έδωσε φτερά στα πόδια των Άγγλων, με αποτέλεσμα να… «βραχυκυκλώσουν» τους Ιταλούς. Παρά το γεγονός πως τα «τρία λιοντάρια» τους είχαν δώσει την μπάλα, οι Ιταλοί δεν ήξεραν με ποιον τρόπο να επιτεθούν και έπεφταν πάνω στους Άγγλους

Οι Ιταλοί είχαν μεγάλο θέμα στην ανάπτυξη και αυτοί που ευθύνονταν περισσότερο ήταν τα μπακ της «Σκουάντρα Ατζούρα», οι Έμερσον και Ντι Λορέντζο οι οποίοι δεν κατάφεραν να βοηθήσουν αρκετά την ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι.

Έτσι πήγαμε μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τους Ιταλούς να μην έχουν καταφέρει να φανούν και να εμφανίζονται κατώτεροι των περιστάσεων.

Στο δεύτερο μέρος η Ιταλία μπήκε πολύ πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο χάνοντας τρεις-τέσσερις πολύ σημαντικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Δύο με τον Ινσίνιε, μία με τον Μπεράντι και μία με τον Κιέζα. Όμως δεν είχαν την σωστή κατάληξη.

Όλα αυτά μέχρι και το 67ο λεπτό του αγώνα. Ήταν το σημείο που ο Μπονούτσι έδωσε χαρά στους συμπαίκτες του, καθώς έκανε το 1-1. Όλα ξεκίνησαν μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ο Κριστάντε πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Βεράτι την δεύτερη, η οποία κατέληξε στο δοκάρι και στη συνέχεια ο Μπονούτσι από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πικφορντ.

Κι εκεί που άρχισε να πιέζει η Ιταλία, ο Ρομπέρτο Μαντσίνι είδε τον Κιέζα να μην πατάει καλά στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα να τραυματιστεί και εν τέλει να αποχωρήσει από τον αγώνα.

Ιταλία και Αγγλία στη συνέχεια προσπάθησαν να εξουδετερώσουν η μία την άλλη, ωστόσο δεν κατάφεραν να βάλουν την μπάλα στο πλεχτό κι έτσι οδηγηθήκαμε στην παράταση.

Στο έξτρα ημίωρο, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να δημιουργήσουν κάποιες ευκαιρίες, ωστόσο πλην του φάουλ του Μπερναντέσκι στο 107ο λεπτό, δεν είχαμε κάποια μεγάλη φάση κι έτσι φτάσαμε στη ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι.

Τα πέναλτι
ΙΤΑΛΙΑ: Μπεράρντι (1-0), Μπελότι (απόκρουση), Μπονούτσι (2-2), Μπερναντέσκι (3-2), Ζορζίνιο (απόκρουση)
ΑΓΓΛΙΑ: Κέιν (1-1), Μαγκουάιρ (2-1), Ράσφορντ (Δοκάρι), Σάντσο (απόκρουση), Σάκα (απόκρουση).