overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Ιταλία – Ελβετία 1-1: Παράταση αγωνίας

Ιταλία – Ελβετία 1-1: Παράταση αγωνίας. Χωρίς νικητή το ματς στη Ρώμη. Χαμένο πέναλτι λίγο πριν το τέλος της «Σκουάντρα Ατζούρα» με τον Ζορζίνιο.

Το ματς στη Ρώμη θα έκρινε πολλά. Σε έναν όμιλο όπου Ιταλία και Ελβετία έχουν μοιρασμένες πιθανότητες για να πάρουν την πρώτη θέση στον τρίτο όμιλο, τίποτα δεν ξεκαθάρισε ακόμα. Ιταλία – Ελβετία 1-1: Παράταση αγωνίας.

Ιταλία – Ελβετία: «Πάγωσε» το Ολίμπικο

Το συγκρότημα του Μαντσίνι αιφνιδιάστηκε  από τους Ελβετούς, καθώς στο 11′ ο Βίντμερ με έναν «κεραυνό» έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ντοναρούμα (0-1). Οι πρωταθλητές Ευρώπης απείλησαν στο 22′ με τον Μπαρέλα, αλλά το σουτ που έκανε από πλεονεκτική θέση, απέκρουσε ο Ζόμερ. Ο Ελβετός τερματοφύλακας, στη συνέχεια, από σωτήρας αποδείχθηκε μοιραίος. Η κακή εκτίμηση της φάσης και η λανθασμένη έξοδός του στη φάση του 36′ έδωσε την ευκαιρία στον Ντι Λορέντζο να σκοράρει με κεφαλιά (1-1).

Ιταλία – Ελβετία: Χαμένη ευκαιρία από την «άσπρη βούλα»

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ιταλοί είχαν τον έλεγχο. Και πίεσαν για να πετύχουν το γκολ της νίκης. Το σουτ του Έμερσον στο 68′ περάσω έξω. Στο 76′ ο Ινσίνιε προσπάθησε από τα πλάγια να απειλήσει, αλλά ο Ζόμερ απέκρουσε το σουτ του. Ο Κιέζα έχασε μια καλή ευκαιρία, με σουτ από τη μεγάλη περιοχή, στο 84′. Ωστόσο η μεγαλύτερη φάση ανήκε στο Ζορζίνιο. Το πέναλτι που κέρδισε ο Μπεράρντι, από μαρκάρισμα του Γκαρσία στο 89′ -μετά από έλεγχο στο VAR- κατέληξε ψηλά πάνω από την εστία του Ζόμερ. Έτσι το παιχνίδι τελείωσε χωρίς νικητή, με τις δύο ομάδες να φτάνουν τους 15 βαθμούς. Ιταλία – Ελβετία 1-1: Παράταση αγωνίας.

Ιταλία (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Ντι Λορέντσο, Μπονούτσι, Ατσέρμπι, Έμερσον (80′ Καλάμπρια), Μπαρέλα (69′ Κριστάντε), Ζορζίνιο, Λοκατέλι (58′ Τονάλι), Κιέζα, Ινσίνιε (80′ Ρασπαντόρι), Μπελότι (58′ Μπεράρντι).

Ελβετία(Μουράτ Γιακίν): Ζόμερ, Βίντμερ, Ακάντζι, Σερ, Ροντρίγκεζ (69′ Γκαρσία), Ζακάρια, Φρόιλερ, Στέφεν (69′ Ίμερι), Βάργκας (86′ Ζεκίρι), Σακίρι (79′ Σο), Οκαφόρ (79′ Φρέι)

Προκριματικά Μουντιάλ: Ευτυχώς που υπήρχε η Λιθουανία

Οι Βόρειο-Ιρλανδοί πέτυχαν μια νίκη γοήτρου. Επικράτησαν 1-0 χάρη στο αυτογκόλ του Σάτκους από το 18′. Το ματς ήταν ανοικτό, υπήρχαν φάσεις για περισσότερα γκολ, αλλά δεν ήρθε κάποιο επιπλέον στην αναμέτρηση του Μπέλφαστ. Έτσι, η Βόρεια Ιρλανδία έβαλε τέλος στο σερί αρνητικών αποτελεσμάτων μετά από τρεις αναμετρήσεις. Και τι σύμπτωση; Δύο νίκες στον τρίτο όμιλο, αμφότερες με αντίπαλο τη Λιθουανία. Ως εκεί. Οι Βόρειο-Ιρλανδοί δεν ήταν για κάτι παραπάνω.