overfm.gr | La Liga | Ισπανία – Σαρωτική στο ντέρμπι των Βάσκων η Μπιλμπάο, 4-0 την Σοσιεδάδ [vid]

Το μεγάλο ντέρμπι των Βάσκων, βάφτηκε με κόκκινο χρώμα, καθώς η Μπιλμπάο συνέτριψε την Σοσιεδάδ με 4-0 στο «Σαν Μαμές».

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο υποδέχτηκε χθες (20/02) την Σοσιεδάδ στο «Σαν Μαμές». Οι γηπεδούχοι ήταν σαρωτικοί στο μεγάλο ντέρμπι της Βασκονίας και με σκορ 4-0 πήραν νίκη κόντρα στη Σοσιεδάδ μετά τις 30/08/19.

Συγκλονιστικό είναι ότι το σκορ στο ημίχρονο ήταν 0-0. Η Μπιλμπάο είχε χάσει μεγάλη ευκαιρία με τον Μουνιάιν στο 32′ να ανοίξει το σκορ, αλλά αστόχησε από την «άσπρη βούλα».

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο αλλά από το 68′ άρχισε το πάρτι για τους γηπεδούχους. Ο Ντάνι Βιβιάν άνοιξε το σκορ ενώ μόλις 4 λεπτά αργότερο ο Σάνθετ έκανε το 2-0.

Η Σοσιεδάδ έκανε αλλαγές, με σκοπό να προσπαθήσει να μειώσει και να κυνηγήσει την ισοφάριση αλλά δεν άλλαξε η εικόνα της στο ματς.

Ο Ινιάκι Γουίλιαμς στο 80′ έκανε το 3-0. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο «μοιραίος» του πρώτου ημιχρόνου, Ίκερ Μουνιάιν στο 89′.

Τεράστια νίκη για την Αθλέτικ Μπιλμπάο η οποία συνεχίζει να εντυπωσιάζει φέτος. Το ντέρμπι της Βασκονίας είναι πολύ σημαντικό για τους φίλους των δύο ομάδων.