overfm.gr | Euro 2021 | Ισπανία – Πολωνία: Ζωντανές και οι δύο [vids]

Ισπανία και Πολωνία μοιράστηκαν γκολ και φάσεις στο Λα Καρτούχα (1-1), για την δεύτερη αγωνιστική του πέμπτου Ομίλου του Euro.

Στους δύο βαθμούς έμειναν οι Ισπανοί, που την επόμενη αγωνιστική κόντρα σε Σλοβακία θέλουν μόνο νίκη για να προκριθούν ενώ το ίδιο θέλουν και οι Πολωνοί απέναντι στη Σουηδία, που έμειναν στον έναν βαθμό.

Η Ισπανία ερχόταν από την λευκή ισοπαλία με τη Σουηδία και η νίκη ήταν επιτακτική ανάγκη. Από την άλλη μεριά οι Πολωνοί που ηττήθηκαν στην πρεμιέρα από την Σλοβακία ήθελαν πάση θυσία το τρίποντο.

Χωρίς τις πολλές φάσεις, αλλά με ενέργεια και από τις δύο ομάδες ξεκίνησε το παιχνίδι ανάμεσα στην Ισπανία και την Πολωνία. Η ομάδα του Πάουλο Σόουζα, που είχε βασικό τον παίκτη του ΠΑΟΚ, Κάρολ Σφιντέρσκι, ήξερε πως με νίκη έχει ελπίδες για πρόκριση. Ειδικά από την στιγμή που η Σουηδία έχει κερδίσει σε αυτή τη δεύτερη αγωνιστική τη Σλοβακία με 1-0.

Κυνήγησε το γκολ και μάλιστα στο 6ο λεπτό, μόλις, της αναμέτρηση είχε και την πρώτη καλή ευκαιρία, με τον Κλιχ. Ο Πολωνός σούταρε εκτός περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε ένα μέτρο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Από κει και πέρα, λίγες φάσεις, με πολλή κατοχή από τους Ισπανούς, που προσπαθούσαν να φέρουν τη μπάλα στην περιοχή. Η αλλαγή, σχέση με το παιχνίδι με τη Σουηδία, ήταν ότι ο Ενρίκε προτίμησε να ξεκινήσει βασικό τον Μορένο. Κι αυτό από ότι φαίνεται του βγήκε.

Ο Μορένο έδωσε πολλά τρεξίματα στην επίθεση και βοήθησε αρκετές φορές να ξεκλειδώσει η αντίπαλη. Μέχρι και στο γκολ, έχει μερίδιο ευθύνης. Σημαντικό θα λέγαμε. Ο παίκτης της Βιγιαρεάλ στο 26ο λεπτό βρέθηκε με την πλάτη στο τέρμα, γύρισε με πάσα προς αυτό και ο Μοράτα δεν έχασε την ευκαιρία να σκοράρει από κοντά για το 1-0.

Στη συνέχεια η Πολωνία προσπάθησε να βρει τα πατήματα της και απείλησε λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Σφιντέρσκι, ο οποίος έπιασε ένα πολύ όμορφο σουτ, έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι. Στην επαναφορά ο Λεβαντόφσκι δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στο πλεχτό. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους Ισπανούς μπροστά στο σκορ.

Δεύτερο μέρος οι Πολωνοί μπήκαν πιο αποφασισμένη για να πάρουν κάτι από αυτό παιχνίδι. Άλλωστε όσο είναι ρευστό ένα αποτέλεσμα, τόσο έχει ελπίδες μια ομάδα. Έτσι κι έγινε.

Μόλις εννέα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, στο 54’ ο Λεβαντόφσκι, αυτή τη φορά από τους «αιθέρες», έπιασε εξαιρετική κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα των Ισπανών, κάνοντας το 1-1.

Οι Ισπανοί στη συνέχεια προσπάθησαν να απειλήσουν, όμως δεν είχαν την ίδια αποτελεσματικότητα. Κι αυτό φάνηκε και από το πέναλτι που κέρδισαν τέσσερα λεπτά αργότερα από την ισοφάριση. Ο Μορένο κέρδισε και εκτέλεσε το πέναλτι, όμως σημάδεψέ το δοκάρι των Πολωνών, ενώ στην επαναφορά ο Μοράτα έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ κι έτσι χάθηκε η μεγάλη ευκαιρία να πάρουν το προβάδισμα.

Ωραίες μάχες είχαμε από εκείνη τη στιγμή κι έπειτα, με την Ισπανία να χάνει ευκαιρίες να πάρει το προβάδισμα κι έτσι έμεινε μέχρι και το τέλος το 1-1.