overfm.gr | La Liga | Ισπανία – Νικήτρια στο ντέρμπι της Μαδρίτης η Ατλέτικο [vid]

Η Ατλέτικο Μαδρίτης υποδέχθηκε χθες (08/05) τη Ρεάλ Μαδρίτης για την 35η αγωνιστική του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Ατλέτικο και Ρεάλ «πάλεψαν» σε ένα ακόμα ντέρμπι της Μαδρίτης, με την Ατλέτικο να παίρνει τη νίκη με 1-0 σε ένα κατάμεστο «Γουάντα Μετροπολιτάνο».

Οι γηπεδούχοι, θέλανε τη νίκη για να φτάσουν ακόμα πιο κοντά στην εξασφάλιση της τετράδας και του εισιτηρίου για το Τσάμπιονς Λιγκ. Η Ρεάλ από την άλλη, έχει κατακτήσει μαθηματικά το πρωτάθλημα. Βέβαια, πάντα υπάρχει κίνητρο, όταν παίζεται ένα τόσο μεγάλο ντέρμπι.

Ο Τσόλο Σιμεόνε, ήθελε να εκμεταλλευτεί την κούραση της Ρεάλ. Θυμίζουμε ότι η «Βασίλισσα», έπαιξε 120′ λεπτά κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι.

Ας περάσουμε στο αγωνιστικό κομμάτι όμως. Η Ατλέτικο μπήκε δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και προσπάθησε να πιέσει τους αντιπάλους της.

Στο 40΄, κατάφερε να πάρει πέναλτι, με τον Γιανίκ Καράσκο να ευστοχεί και να κάνει το 1-0. Ένα σκορ το οποίο, έμεινε μέχρι το τέλος.

Οι δύο ομάδες, έχασαν αρκετές φάσεις στο δεύτερο μέρος, με τους «Μερένχες» να ξεχνάνε τον παράγοντα κόπωση και να προσπαθούν να φτάσουν στην ισοφάριση.

Η Ατλέτικο, πήρε το μαδριλένικο ντέρμπι μετά από 6 χρόνια. Σε συνδυασμό με την «σχεδόν» εξασφάλιση της τετράδας, είναι λογικό να γίνει πάρτι στο «Μετροπολιτάνο».