overfm.gr | La Liga | Ισπανία – Νίκη δυάδας στο 92′ η Μπαρτσελόνα με γκολ του Ντε Γιονγκ [vid]

Η Μπαρτσελόνα βρίσκει τον τρόπο να παίρνει τα αποτελέσματα που χρειάζεται, κάτι που έκανε και χθες με γκολ του Ντε Γιονγκ στο 92′.

Η Λεβάντε υποδέχθηκε χθες (10/04) βράδυ την Μπαρτσελόνα στα πλαίσια της 31ης αγωνιστικής της Λα Λίγκα. Οι δύο ομάδες μας χάρισαν ένα πλούσιο σε θέαμα παιχνίδι, με το σκορ να λήγει 2-3.

Οι γηπεδούχοι, βρίσκονται στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας και απέχουν 7 βαθμούς από την σωτηρία. Στο ματς με την «Μπάρτσα», δείξανε από την αρχή ότι θα κάνουν τα πάντα για τη νίκη.

Το πρώτο ημίχρονο ήρθε ισόπαλο 0-0, με τους δύο αντιπάλους να δημιουργούν ελάχιστες ευκαιρίες για γκολ.

Λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου, η Λεβάντε κέρδισε πέναλτι με τον Μοράλες να ευστοχεί και να κάνει το 1-0 στο 52′. Στο 56′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν και δεύτερο πέναλτι, με τον Ρότζερ Μάρτι να αναλαμβάνει την εκτέλεση του και να αστοχεί.

Η Μπαρτσελόνα, χρειάστηκε μόλις 4 λεπτά για να γυρίσει «τούμπα» το ματς. Στο 59′ ο Ομπαμεγιάνγκ ισοφάρισε, ενώ ο Πέδρι στο 63′ έδωσε το προβάδισμα στους «Μπλαουγκράνα».

Η Λεβάντε, άρχισε να πιέζει και στο 83′ κέρδισε και τρίτο πέναλτι, με τον Μελέρο να κάνει το 2-2. Η Μπαρτσελόνα του Τσάβι όμως, δεν έχει μάθει να τα παρατά.

Στο 92′ μετά από ασίστ του Άλμπα, ο Λουκ Ντε Γιονγκ σκοράρει και δίνει τη νίκη στην ομάδα του. Μία νίκη που τη στέλνει στη δεύτερη θέση της Λα Λίγκα (ισοβαθμία με την τρίτη Σεβίλλη).