overfm.gr | La Liga | Ισπανία – Νίκη δεύτερης θέσης για τη Μπαρτσελόνα στο «Ανοέτα» [vid]

Η Μπαρτσελόνα ταξίδεψε χθες (21/04) στη χώρα των Βάσκων και πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Σοσιεδάδ με σκορ 0-1.

Η Σοσιεδάδ υποδέχτηκε τη Μπαρτσελόνα για την 33η αγωνιστική της Λα Λίγκα. Οι Βάσκοι κυνηγάνε ευρωπαϊκό εισιτήριο, ενώ οι Καταλανοί τη δεύτερη θέση. Η Μπαρτσελόνα, κατάφερε να πάρει τη νίκη και πλέον έχει στο χέρι της την 2η θέση.

Οι «Μπλαουγκράνα» μπήκαν με το καλημέρα δυνατά στον αγωνιστικό χώρο για να δείξουν ότι ήρθαν να πάρουν τη νίκη. Είχε προηγηθεί η εντός έδρας ήττα από την Κάντιθ, οπότε η ομάδα του Τσάβι ήθελε να βγάλει αντίδραση.

Μόλις στο 11′ λεπτό, ο Ομπαμεγιάνγκ άνοιξε το σκορ μετά από ασίστ του Φεράν Τόρες. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι στο πρώτο ημίχρονο αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Σοσιεδάδ προσπάθησε να βγάλει αντίδραση. Δημιούργησε 5 ευκαιρίες για γκολ, αλλά δεν κατάφερε να αξιοποιήσει κάποια από αυτές. Το αποτέλεσμα παρέμεινε 0-1 και η «Μπάρτσα» έφτασε τους 63 βαθμούς.

Είναι δεύτερη σε ισοβαθμία με την τρίτη Σεβίλλη, όμως έχει και ένα παιχνίδι λιγότερο. Η Σοσιεδάδ από την άλλη, παρέμεινε 6η με 55 βαθμούς, μόλις 2 βαθμούς κάτω από την πέμπτη Μπέτις.