overfm.gr | La Liga | Ισπανία – Μια ανάσα από τον τίτλο η Ρεάλ, έχασε δύο πέναλτι ο Μπενζεμά [vid]

Η Ρεάλ Μαδρίτης έχει φτάσει μία ανάσα από τον τίτλο στη La Liga και χθες το βράδυ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Οσασούνα.

Η Οσασούνα υποδέχτηκε τη Ρεάλ Μαδρίτης για την 33η αγωνιστική της La Liga. Οι Μαδριλένοι πήραν τη νίκη με 1-3 και έφτασαν τις 4 σερί νίκες.

Οι γηπεδούχοι δεν έχουν κάποιο βαθμολογικό κίνητρο και παίζουν άνετα. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη, θέλουν να εξασφαλίσουν και μαθηματικά το πρωτάθλημα.

Ο Νταβίντ Αλάμπα, άνοιξε το σκορ στο 12′ λεπτό. Η απάντηση δεν άρχισε από την Οσασούνα, με τον Μπούντιμιρ να ισοφαρίζει στο 13′ σε 1-1.

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, ήταν πολύ γρήγορο και δημιουργήθηκαν πολλές ευκαιρίες για γκολ. Στο 45′ η Ρεάλ διπλασίασε τα τέρματα της, με τον Μάρκο Ασένσιο.

Το δεύτερο ημίχρονο, ανήκε στον τερματοφύλακα της Οσασούνα, Πάμπλο Ερέρα. Ο Ισπανός τερματοφύλακας, στο 52′ και στο 57′ έβγαλε δύο πέναλτι του Καρίμ Μπενζεμά. Στο τέλος της βραδιάς βέβαια, ο Ερέρα δέχθηκε γκολ από τον Λούκας στο 96′, όμως το ότι σταμάτησε 2 φορές τον Μπενζεμά από την άσπρη βούλα, είναι κάτι που θα θυμάται.