overfm.gr | Euroleague | Ισοπεδωτικός Ολυμπιακός, κατοστάρα στον ΠΑΟ

Ο Ολυμπιακός ήταν φανταστικός κόντρα στον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ, έριξε «κατοστάρα» 101-73 και ουσιαστικά είναι ένα βήμα πριν να πιάσει και μαθηματικά το πλεονέκτημα της έδρας στα play off της Euroleague.

Ο Ολυμπιακός πέτυχε μεγάλη νίκη επί του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ με 101-73. Το παιχνίδι για την 30η αγωνιστική της Euroleague είχε ένα αφεντικό και αυτό ήταν οι «ερυθρόλευκοι»

Πρώτοι σκόρερ των Πειραιωτών αναδείχθηκαν οι Σλούκας και Βεζένκοφ με 16 πόντους έκαστος. Από την άλλη για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μέικον με 23 πόντους.

Κυρίαρχος από την αρχή ο Ολυμπιακός

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοβ και Φαλ. Από την άλλη ο Δημήτρης Πρίφτης επέλεξε για το αρχικό του σχήμα τους Μέικον, Μποχωρίδη, Κασελάκη, Γουάιτ και Παπαγιάννη.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πάρα πολύ δυνατά στο ματς. Με τρομερή άμυνα πάνω σε κάθε μπάλα του Παναθηναϊκού, κατάφερε να πάρει αρχικά 6 πόντων. Με 5:54” να απομένουν για τη λήξη της περιόδου το σκορ έγραφε 12-6. Από εκεί και πέρα, οι Πειραιώτες έκαναν ένα σερί 10-0 έφτασαν στο 22-6.

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το εμφατικό 38-13.

Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε το ίδιο δυναμικά. Με το χρονόμετρο να δείχνει 9:06” ο Παπανικολάου έκανε το 42-13. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει. Με το χρονόμετρο να δείχνει 6:20” για το ημίχρονο ο Νέντοβιτς έκανε το 44-18.

Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν και με τους Σλούκα και Μακκίσικ έκαναν το 50-20 (5:05”), στέλνοντας εκ νέου τη διαφορά στους 30 πόντους. Για τα επόμενα 5 αγωνιστικά λεπτά οι γηπεδούχοι έδειξαν κάποια χαλαρότητα. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 58-33.

Αντέδρασε ο Παναθηναϊκός – Έδειξε χαρακτήρα ο Ολυμπιακός

Ο Παναθηναϊκός βγήκε στο τρίτο δεκάλεπτο με σκοπό να χαλάσει το πάρτι που είχε στηθεί στις εξέδρες του ΣΕΦ. Έτσι κι έγινε. Με ένα δικό του σερί αυτή τη φορά έφτασε τη διαφορά στους 14 πόντους. Με το χρονόμετρο να γράφει 6:18” ο Νέντοβιτς ευστοχεί σε μεγάλο τρίποντο και  στέλνει μήνυμα ανάτασης κάνοντας το 60-46.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός αντέδρασε και πάλι. Με το χρονόμετρο να γράφει 3:16” για τη λήξη της περιόδου, ο Παπανικολάου κάνει το 70-48. Με την ουσία για τις δυο ομάδες να μην αλλάζει το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 78-51.

Ο Ολυμπιακός  στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα μπήκε δυνατά. Με το χρονόμετρο να γράφει 9′ για τη λήξη, ο Σλούκας κάνει το 83-53, στέλνοντας και πάλι τη διαφορά στους 30 πόντους υπέρ των γηπεδούχων. Ακόμα, με το χρονόμετρο να γράφει 7:26” για τη λήξη ο ΜακΚίσικ ευστοχεί σε τρίποντο για το 86-55, απαντώντας στον Παπαγιάννη.

Στη συνέχεια και με το χρονόμετρο να γράφει 6′ για το τέλος, ο Βεζένκοφ λαμβάνει τρομερή μακρινή πάσα από τον ΜακΚίσικ και ολοκληρώνει την αντεπίθεση του Ολυμπιακού κάνοντας το 90-57. Λίγο αργότερα ο Νέντοβιτς απάντησε με τρίποντο για το 90-60. Στην επόμενη ακριβώς φάση ο Κώστας Παπανικολάου κάνει το 95-60.

Η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε μέχρι το τελικό 101-73.

Για να δείτε τα στατιστικά του αγώνα μπορείτε να πατήσετε ΕΔΩ.

Τα δεκάλεπτα: 38-13, 58-33, 78-51, 101-73.