overfm.gr | Premier League | Ισοπαλία χρυσάφι για Νότιγχαμ, βύθισε και άλλο την Έβερτον η Γουέστ Χαμ

Ισοπαλία εκτός έδρας απέσπασε η Νότιγχαμ με 1-1 από την Μπόρνμουθ , ενώ η Έβερτον βυθίστηκε και άλλο από την νίκη επί της Γουέστ Χαμ με 2-0 στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου.

Σημαντική ισοπαλία απέσπασε η Νότιγχαμ με 1-1 εκτός έδρας από την Μπόρνμουθ παραμένοντας στην 13η θέση σε αντίθεση με την αντίπαλο της που είναι στην ζώνη του υποβιβασμού. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ακυρωθέν γκολ με τον Γέιτς στο 13′ και οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 28′ με τον Άντονι και τελικά πήραν τον βαθμό οι νεοφώτιστοι με γκολ του Σάριτζ στο 83′.

Βυθίζει και άλλο την Έβερτον η Γουέστ Χαμ καθώς επικράτησε με 2-0 στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου. Οι «Λονδρέζοι» με αυτήν την νίκη έπιασαν στην 14η θέση την Λέστερ σε αντίθεση με τα «ζαχαρωτά» που ισοβαθμούν στην τελευταία θέση μαζί με την Σαουθάμπτον. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Μπόουεν που έκανε ντοπιέτα σκοράρωντας στο 34′ και στο 41′.

Εκπληκτικό ματς στο «Κινγκ Πάουερ» με τις Λέστερ και Μπράιτον να αναδυκνειονται ισόπαλες με 2-2 με τους γηπεδούχους να είναι στην 14η θέση με 18 βαθμούς και τους φιλοξενούμενους στην έκτη με 31 μαζί με την Φούλαμ. Ο Μιτόμα στο 27′ άνοιξε το σκορ για την Μπράιτον και οι «αλεπούδες» ισοφάρισαν στο 38′ με τον Αλμπράιτον. Ο Μπάρνς στο 63′ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους για να ισοφαρίσουν στο 88′ με τον Φέργκιουσον.

Τέλος στο «Σεντ Μέρις» σε παιχνίδι που διεκόπη για πέντε λεπτά προς το τέλος του ημιχρόνου για εισβολή drone, η Άστον Βίλα πέτυχε μεγάλη νίκη επί της ουραγού μαζί με την Έβερτον, Σαουθάμπτον με 1-0. Στο 64′ ακυρώθηκε γκολ για τους «Άγιους» με τον Γουόρντ Πρόουζ και 13 λεπτά αργότερα ο Γουότκινς χάρισε την νικη στους «χωριάτες» που ανέβηκαν στην 11η θέση με 28 βαθμούς.