overfm.gr | Super League 1 | Ήρωας ο Σπόραρ κράτησε το αήττητο του Παναθηναϊκού

Χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σπόραρ ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κρατήσει το αήττητο και πήρε την ισοπαλία στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στην Λεωφόρο Αλεξάνδρας με 1-1.

Χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σπόραρ στο 102′ ο Παναθηναϊκός διατήρησε το αήττητο στο φετινο πρωτάθλημα με το αιώνιο ντέρμπι στο «Απόστολος Νικολαίδης» να λήγει ισόπαλο με 1-1. Ένα πέναλτι που προκάλεσε θύελλα αντιδράσεων στους φιλοξενούμενους που αμφισβήτησαν έντονα την απόφαση ενώ δεν έλειψε και η ένταση σε αυτή την φαση μεταξύ των παικτών των δυο ομάδων. Σε ένα ντέρμπι που οι «Πειραιώτες» ήταν πολύ καλύτεροι αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν την νίκη. Ένταση είχαμε και μετά την λήξη του ντέρμπι μεταξύ παικτών και παραγόντων των δυο ομάδων με επικεφαλής τους Κουρμπέλη και Παπασταθόπουλο.

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του ντέρμπι με τις δυο ομάδες να ελέγχουν τα νώτα τους. Όσο περνούσε η ώρα οι «ερυθρόλευκοι» έβγαιναν ακόμη πιο πολύ μπροστά και προσέγγιζαν την περιοχή του Μπρινιόλι. Ήδη στο 12′ είχαμε την πρώτη αξιόλογη προσπάθεια στο 12′ με τον Άβιλα να μπουκάρει από τα δεξιά και να γυρίζει για τον Μπιέλ ο οποίος έκανε το σουτ αλλά ο Σάντσες πρόλαβε και τον έκλεισε αποσοβώντας από την ομάδα του την παραβίαση. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο και στο 24′ είχαν την μεγαλύτερη τους ευκαιρία να προηγηθούν όταν ο Μπακαμπού βρέθηκε σε ευνοική θέση από κακό διώξιμο του Μπρινιόλι και έστρωσε στον Χάμες ο οποίος σούταρε από το ύψος του πέναλτι αλλά ο Ιταλός τερματοφύλακας έδιωξε κρατώντας το μηδέν. Στο 29′ είχαμε ακυρωθέν γκολ για το «τριφύλλι» ορθά βέβαια όταν ο Παλάσιος έσκαψε την μπάλα που κατέληξε στο δοκάρι και ο Σπόραρ μετά την έστειλε στα δίχτυα καθώς ο πρώτος ήταν σε θέση οφσάιντ. Δυο λεπτά αργότερα οι πρωταθλητές Ελλάδας απείλησαν ξανά με δυνατό σουτ του Μασούρα με τον Μπρινιόλι να αποκρούει. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να είναι καλύτεροι και το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα με τους γηπεδούχους να μην έχουν βρει ακόμη τα πατήματα τους και τους φιλοξενούμενους να δικαιούται ένα γκολ.

Στο ίδιο μοτίβο και το ματς στην επανάληψη με τον Ολυμπιακό να μπαίνει πολύ δυνατά και να χάνει ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 49′ με τον Μπιέλ να βρίσκεται στην περιοχή και να κάνει το σουτ αλλά ο Μπρινιόλι για μια ακόμη φορά είπε όχι κρατώντας το μηδέν για το «τριφύλλι». Δέκα λεπτά αργότερα μετά από γέμισμα στην περιοχή ο Μασούρας πήρε την κεφαλιά και έστρωσε στον Παπασταθόπουλο που σούταρε άουτ από το ύψος του πέναλτι.  Aκόμη μια μεγάλη στιγμή για την ομάδα του Μίτσελ στο 61′ με τον Μπρινιόλι να διώχνει την κεφαλιά του Μασούρα ενώ η μπάλα ίσως βρήκε και στο δοκάρι. Νέα μεγάλη απόκρουση του Ιταλού πορτιέρο ένα λεπτό αργότερα σε σουτ του Χάμες εκτός περιοχής.

Στο 76′ ορθώς ακυρώθηκε γκολ του Σπόραρ καθώς ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ ενώ ο Παναθηναϊκός από το πουθενά λίγο έλειψε να σκοράρει όταν από λάθος του Ρέαμπτσιουκ η μπάλα έφτασε στον Σπόραρ που μόνος με τον Πασχαλάκη σούταρε και ο Παπασταθόπουλος έβαλε την κόντρα και έσωσε σε κόρνερ πανηγυρίζοντας αυτή την άμυνα σαν γκολ. Με την εκτέλεση του κόρνερ ο Χουανκάρ σούταρε και ο Πασχαλάκης απέκρουσε κρατώντας το μηδέν. Και ενώ ο Παναθηναϊκός ξαφνικά αναθάρρησε πιστεύοντας ότι θα πάρει το προβάδισμα αυτό το πήρε ο Ολυμπιακός. Ο Χάμες μοίρασε στα δεξιά στον Άβιλα που έκανε την σέντρα για τον Ελ Αραμπί. Αυτός πάσαρε στον Μπιέλ που με σουτ από τα αριστερά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπρινιόλι κάνοντας το 0-1 στο 84′ και παγώνοντας την Λεοφώρο. Και ενώ όλα έδειχναν ότι ο Ολυμπιακός θα πάρει την νίκη στο 96΄υπήρξε μια φάση που έβαλε φωτιά. Ο Άβιλα κανει φάουλ με τον αγκώνα στον Ιωαννίδη και ο διαιτητής μέσω VAR δίνει πέναλτι καθώς η ενέργεια έγινε μέσα στην περιοχή . Μια φάση που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των παικτών του Μίτσελ ενώ υπήρξαν και αψιμαχίες μεταξύ των δυο ποδοσφαιριστών με τον Μάγκνουσον να τσαμπουκαλεύται χωρίς λόγο με τον Εμβιλά ξεκινώντας την σύρραξη. Με τα πολλά ο Σπόραρ στο 102′ αναλαμβάνει την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας στο τελικό 1-1.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι – Σάντσες(46′ Κώτσιρας), Σένκεφελντ, Μάγκνουσον και Χουάνκαρ – Ρούμπεν, Τσέριν(86′ Ιωαννίδης), Μπερνάρ – Παλάσιος(53′ Κουρμπέλης), Βέρμπιτς(78′ Βαγιαννίδης), Σπόραρ

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης – Άβιλα, Παπασταθόπουλος, Ντόι, Ρέαμπτσιουκ – Εμβιλά, Ιν-Μπεόμ Χουάνγκ – Μπιέλ(93′ Μπόουλερ), Χάμες(86′ Φορτούνης) Ροντρίγκες, Μασούρας(75′ Βρουσάι) – Μπακαμπού(75′ Ελ Αραμπί)