overfm.gr | Basket League | Ηρακλής – ΠΑΟΚ 73 – 84 – «Ασπρόμαυρη» επικράτηση στο Ιβανώφειο

Ο ΠΑΟΚ πήρε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, επικρατώντας 84-73 του Ηρακλή στο Ιβανώφειο, για την 16η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ο Ηρακλής υποδέχτηκε τον ΠΑΟΚ στο «Ιβανώφειο». Σ’ ένα σημαντικό ματς για τη συνέχεια, στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League. Την επεισοδιακή αναμέτρηση πήρε η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη  απέναντι στον Ηρακλή με σκορ 73 – 84.

Το ματς ξεκίνησε με την αναμενόμενη ένταση ενός ντέρμπι της συμπρωτεύουσας. Το σκορ στο 5′ ήταν ισόπαλο (11-11) αλλά μετά ο «Γηραιός» ξέφυγε με ένα επιμέρους σκορ 7-1. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» κατάφερε και έφτασε το ματς σε διαφορά ενός πόντου, με τρίποντο του Love στην εκπνοή (19-18). Πήγαν στα αποδυτήρια στο +7 οι «ασπρόμαυροι».

Σπουδαίο ματς από τον Βασίλη Τολιόπουλο στη δεύτερη περίοδο. Ο Έλληνας γκαρντ άλλαξε την εικόνα του αγώνα μαζί με τον Ζερμέιν Λοβ. Πολύ καλό διάβασμα των φάσεων, έπαιξε με υπομονή και αντιλήφθηκε την κρισιμότητα του ντέρμπι. Το σκορ στο 15′ ήταν 28-28 (ισοφάρισε με τρίποντο ο Παπαδάκης). Έπειτα ο ΠΑΟΚ έπαιξε σκληρή άμυνα και κατάφερε να πάρει διαφορά 7 πόντων στο ημίχρονο (32-39).

Ο Ηρακλής έκλεισε το πρώτο εικοσάλεπτο με 7/15 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 9/15 βολές, 20 ριμπάουντ (15-5), 9 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 7 λάθη. Ο ΠΑΟΚ έχει 8/15 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 11/12 βολές, 18 ριμπάουντ (16-2), 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 5 λάθη. Χένρι και Γκάρερ με 7 και Μάρβιν Τζόουνς με 13 πόντους είναι οι πρώτοι σκόρερ των δύο ομάδων.

Μικρή διακοπή στο ημίχρονο.

Άργησε να ξεκινήσει το β’ μέρος στο Ιβανώφειο. Οι διαιτητές ζήτησαν την απομάκρυνση των υπεράριθμων οπαδών. Θυμίζουμε πως επιτρέπεται το 50% της χωρητικότητας των γηπέδων.

Οι οπαδοί του Ηρακλή αρνιόντουσαν να αποχωρήσουν. Δεν ήθελαν  να συνεχιστεί ο αγώνας. Οι διαιτητές δεν συζητούσαν καν συνέχιση της αναμέτρησης υπό αυτές τις συνθήκες. Ο ΠΑΟΚ ήθελε να παίξει, ο Ηρακλής παρακαλούσε να αδειάσει το γήπεδο, η εικόνα στο Ιβανώφειο ήταν όμως χαοτική.

Το 2ο μέρος ξεκίνησε.. Επί μέρους 13-5 στο πρώτο τρίλεπτο του β’ μέρους και ο Ηρακλής πέρασε μπροστά (42- 39). Ήταν ένα εντυπωσιακό τετράλεπτο από τον Ηρακλή, καθώς έπαιζε με εξωπραγματική ενέργεια! Ο κόσμος που είχε μείνει στο Ιβανώφειο είχε στήσει γιορτή και το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης απόκτησε μια άγρια μορφή (47 – 45). Την ίδια ενέργεια όμως είχε και ο ΠΑΟΚ ο οποίος κατάφερε να αντιστρέψει το παιχνίδι και να κατακτήσει την 3η περίοδο με 54 – 59.

Τελική ευθεία.. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να κρατάει τα ηνία του σκορ (58 – 67) Ο «Δικέφαλος του Βορρά»είχε φτάσει την διαφορά στους +10. Ο Ηρακλής συνέχισε να παλεύει αλλά μάταια καθώς το παιχνίδι είχε πάρει φορά (71 – 83). Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη πήρε τη νίκη με σκορ 73 – 84.

Δεκάλεπτα: 19-18, 32-39, 54-59, 74-84