overfm.gr | Basket League | Ηρακλής-Παναθηναϊκός 59-81 – Στην Α2 ο «Γηραιός», οριστικά 2οι οι «Πράσινοι» [vids]

Το κεφάλαιο Basket League έκλεισε οριστικά σήμερα για τον Ηρακλή. Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 81-59 του «Γηραιού» και κλείδωσε την 2η θέση στην regular season.

Οριστικά στην Α2 ο Ηρακλής από την επόμενη σεζόν. Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 81-59 τον «Γηραιό» και έτσι το κεφάλαιο Basket League κλείνει οριστικά για τον Ηρακλή ο οποίος θα αντικαταστήσει την Καρδίτσα και μια ακόμα ομάδα η οποία θα προβιβαστεί από την δεύτερη τη τάξει κατηγορία του Ελληνικού μπάσκετ.

Μπήκε φορτσάτος,βγήκε ξεζουμισμένος

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με όρεξη στο ματς και επέβαλλε τον ρυθμό του στα πρώτα λεπτά. Με κορυφαίο τον Παπαγιάννη πήρε κεφάλι επτά πόντων από το 3′ (2-9) και 4-14 στο 5′. Στην ουσία έφτασε σε διψήφια διαφορά για πρώτη φορά σε εκείνο το σημείο. Παρόλα αυτά ο Ηρακλής πίεσε σε ασφυκτικό βαθμό τον Παναθηναϊκό και με σερί 11-0 πέρασε μπροστά με έναν (15-14). Το «Τριφύλλι» έβγαλε αντίδραση και με επιμέρους 4-0 πήραν και πάλι κεφάλι με 15-18 στο 8′. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τους βρήκε μπροστά με 19-20.

«Έρμαιο» του Χένρι ο Παναθηναϊκός, αγγαρεία στο ημίχρονο

Με κορυφαίο τον Χένρι ο Ηρακλής επέβαλλε τον ρυθμό του στο παρκέ, ο οποίος έβαλε τους μισούς πόντους (21 από τους 41), με τον Παναθηναϊκό να πηγαίνει αγκομαχώντας. Οι «Πράσινοι» προηγήθηκαν με 19-23 στο 11′, με τους Θεσσαλονικείς να φέρνουν τούμπα το ματς με σερί 8-0 και πέρασε μπροστά με 27-23 στο 14′. Ο Παναθηναϊκός απάντησε ξανά με επιμέρους 4-0 και ισοφάρισε σε 27-27 στο 15′. Στη συνέχεις προηγήθηκε με 29-31′ στο 17′, αλλά ο Χένρι πήρε και πάλι το…όπλο του για να πάνε οι δύο ομάδες με το σκορ στα επίπεδα του 41-41.

«Ξύπνησε» από τον λήθαργο και έβαλε το «πράσινο» τρένο στις ράγες

Ο Παναθηναϊκός είχε όμοιο ξεκίνημα και στην τρίτη περίοδο. Αυτό όμως το κατάφερε μετά από τρία λεπτά, όταν οι «Πράσινοι» διάβασαν το παιχνίδι του Χένρι Οι «φιλοξενούμενοι» προηγήθηκαν με 42-45 στο 22′, αλλά ο Ηρακλής έφερε το ματς στα ίσια (45-45 στο 23′). Μάλιστα πήραν το προβάδισμα με 47-45 στο 26′. Στο τέλος το «Τριφύλλι» ξύπνησε από τον λήθαργο και με επιμέρους 18-9 έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 50-59. Πρωταγωνιστές οι Ουάιτ (17π.) και Παπαπέτρου (13π.).

Ένα δεκάλεπτο του αρκούσε

Ένα δεκάλεπτο αρκούσε για τον Παναθηναϊκό προκειμένου να πάρει το «ροζ» φύλλο αγώνα. Με πολύ καλό ρυθμό σε άμυνα επίθεση και πρωταγωνιστές τους Παπαπέτρου,Μέικον και Ουάιτ πήρε τη νίκη και μάλιστα με 22 πόντους διαφορά. Πιάνοντας το +11 στο 35′ (55-66) ο Ηρακλής ήταν ανήμπορος να πιάσει τον ρυθμό του Παναθηναϊκού και κάπως έτσι επισφραγίστηκε ο υποβιβασμός του «Γηραιού» στην Α2.