overfm.gr | ΜΠΑΣΚΕΤ | Ηρακλής – Μόρναρ Μπάρ 83-82: Έκανε σεφτέ στο ευρωπαϊκό του αντίο [piv,vds]

Ο Ηρακλής χάρη σε μπλοκ του Κουζέλογλου στον Γκόρντιτς στην τελευταία φάση, επικράτησε με 83-82 της Μόρναρ Μπαρ και πήρε την πρώτη νίκη του στο FIBA Europe Cup

Eπιτέλους νίκη για τον Ηρακλή στο FIBA Europe Cup στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε με 83-82 της Μόρναρ Μπαρ χάρη στο μπλοκ του Κουζέλογλου στην τελευταία φάση και πήγε στο 1-5, τη στιγμή που οι νικητές ανέβηκαν στο 2-4.

Τα τρίποντα των Μαυροβούνιων έφεραν το 2-6 για τη Μόρναρ στην αρχή της αναμέτρησης. Ο Σταμάτης έδωσε προβάδισμα στον «γηραιό» για πρώτη φορά και αυτό άρχισε να εναλλάσσεται με τις καλές επιλογές που έβρισκαν οι παίκτες της Μόρναρ στο ελληνικό καλάθι.

Με σερί 6-0 με πρωταγωνιστή τον Ντάγκλας, ο Ηρακλής έφτασε στο 15-9. Η Μόρναρ με σερί 5-0 μείωσε σε 15-14. Με σερί 4-0, ο «Γηραιός» έφτασε στο 19-14 και στο 21-15 και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 21-17.

Με σερί 4-0 στην αρχή της δεύτερης περιόδου, ο Ηρακλής έφτασε στο 25-17, «σημαδεύοντας» τη ρακέτα των φιλοξενούμενων. Με προσωπικό 4-0 σερί, ο Μόσλεϊ μείωσε σε 25-21.

Ο Σκορδίλης βοήθησε με τους πόντους του και τις ασίστ του να γίνει το 28-21, 28-27. Τα συνεχόμενα τρίποντα εκατέρωθεν έφεραν το 32-32 και με τις σωστές επιλογές στις δύο ρακέτες και τα αμυντικά ριμπάουντ εκατέρωθεν το προβάδισμα άρχισε να εναλλάσσεται.

Ο Ντάγκλας πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με 5-0 σερί έφερε το 37-33 για τον Ηρακλή. Ο Μιχαϊλοβιτς με 5-0 σερ έφερε το 37-38, όμως ο Σκορδίλης πρωταγωνίστησε σε ένα επιμέρους 6-2 για το 43-40 του ημιχρόνου.

Ο ‘Ελληνας σέντερ συνέχιζε να σκοράρει (17 πόντοι με 8/8 δίποντα) κρατώντας τους κυανόλευκους μπροστά (51-47), με την τρίτη περίοδο να λήγει στο 61-61. Με δύο σερί αναπάντητα τρίποντα του Γέρεμιτς έγινε το 68-70 (33’), οι Μαυροβούνιοι ήθελαν πάση θυσία τη νίκη για να πάρουν την πρόκριση, όμως ο Ηρακλής δεν τα παρατούσε.

Ο Παπαδάκης με τρίποντο έγραψε το 78-77 στο 38′ και με ακόμα πέντε σερί πόντους των Κουζέλογλου-Γούλριτζ διαμορφώθηκε το 83-82 στα 32” πριν το φινάλε, με τον Κώστα Μέξα να έχει αποβληθεί στο 39′.

Ο Ντάγκλας έχασε τις βολές του και στην τελευταία επίθεση ο Κουζέλογλου έκοψε τον Γκόρντιτς στο μπάσιμο, με τους φιλοξενούμενους να φωνάζουν πως η μπάλα είχε βρει ταμπλό και το καλάθι έπρεπε να μετρήσει.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 43-40, 64-64, 83-82