overfm.gr | Διεθνή | Ηρακλής – Λέιντεν 83-92: Καρέ ηττών και αποκλεισμός

Ο Ηρακλής γνώρισε τέταρτη διαδοχική ήττα στο FIBA Europe Cup και μαζί και τον αποκλεισμό από την συνέχεια.

Εκτός συνέχειας του FIBA Europe Cup είναι ο Ηρακλής καθώς δεν κατάφερε να γευτεί την χαρά της νίκης ούτε στην τέταρτη αγωνιστική της διοργάνωσης γνωρίζοντας την ήττα από την Λέιντεν στη Θεσσαλονίκη με 92-83, παρά την προσπάθεια του να κάνει την ανατροπή.

Η πρώτη περίοδος ήταν αρκετά αμφίρροπη με τους φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα αλλά να μην μπορούν να ξεφύγουν. Το παιχνίδι ήταν ανάμεσα στις 2 και τρεις κατοχές με το σκορ του δεκαλέπτου να είναι 16-21. Στην δεύτερη περίοδο η Λέιντεν ανέβασε στροφές και ανέβασε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (28-42).

Οι Ολλανδοί συνέχισαν να κάνουν ότι θέλουν στο ξεκίνημα της επανάληψης και κατάφεραν να φτάσουν μέχρι και το +19 (28-47). Ο Ηρακλής δεν παράτησε το παιχνίδι και με ένα εντυπωσιακό σερί 11-0 μείωσε στους 8 (39-47), με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 52-63.

Η αντεπίθεση του Γηραιού συνεχίστηκε στην τέταρτη περίοδο και με 10-0 σερί η διαφορά έπεσε στον πόντο (62-63), ενώ λίγο αργότερα ο Ηρακλής πέρασε μπροστά (67-65). Ωστόσο στην συνέχεια οι Κυανόλευκοι κόλλησαν στην επίθεση με τους Ολλανδούς να βρίσκουν ρυθμό και να ξεφεύγουν και πάλι για να έρθει το τελικό 83-92.

Δεκάλεπτα: 16-24, 28-42, 52-63, 83-92