overfm.gr | Basket League | Ηρακλής – Άρης 54-76: «Πάρτι» μέσα στο Ιβανώφειο [vid]

Ηρακλής – Άρης: Οι «κιτρινόμαυροι» πήραν σπουδαία νίκη επί του «Γηραιού» στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.

Μεγάλο διπλό στο Ιβανώφειο πανηγύρισε ο Άρης, καθώς επικράτησε του τραγικού Ηρακλή με 76-54. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ και με τη νίκης τους έπιασαν το Γηραιό στον βαθμολογικό πίνακα και μάλιστα θα έχει το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Ο Ηρακλής πέτυχε το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης (3-0), αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Άρης ήταν καλύτερος σε άμυνα και επίθεση και με σερί 8-0 πήρε τα ηνία του σκορ (3-8). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και με πρωταγωνιστή τον Φλιώνη προηγήθηκαν με double score (7-14). Oι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση και η διαφορά έφτασε ακόμη και τους 10 πόντους (10-20). Ο Ίμπακς στο φινάλε της πρώτης περιόδου έδωσε μεγάλη ανάσα με εύστοχο σουτ τριών πόντων (13-20).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Ηρακλής προσπαθούσε να πλησιάσει στο σκορ, αλλά ο Άρης είχε τις λύσεις και έμενε σε απόσταση ασφαλείας (17-27). Οι φιλοξενούμενοι είχαν σε μεγάλο βράδυ τον Μιλόσεβιτς, ο οποίος με 8 πόντους έκανε μεγάλη ζημιά στους γηπεδούχους. Ο Γηραιός δεν βρήκε αντίδοτο σε άμυνα και επίθεση και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 38-29 υπέρ της ομάδας του κόουτς Καμπερίδη.

Ο Ηρακλής ήταν τραγικός στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Γηραιός δεν μπορούσε να σκοράρει με κανέναν τρόπο και έμεινε χωρίς σκορ για έξι λεπτά (29-48)! Ο Άρης συνέχισε να κάνει πάρτι στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφερε να προηγηθεί ακόμη και με 25 πόντους (32-57). H διαφορά έμεινε αναλλοίωτη και η περίοδος ολοκληρώθηκε με επί μέρους σκορ 21-5 υπέρ των φιλοξενουμένων (34-59).

Ο Γηραιός έβγαλε αντίδραση στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου. Ο Ηρακλής βρήκε ρυθμό και με ένα γρήγορο σερί 8-0 έριξε τη διαφορά στους 17 πόντους (42-59). Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Άρης ισορρόπησε το ματς, διατήρησε τη μεγάλη διαφορά του και τελικά πανηγύρισε τη νίκη με 76-54.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 29-38, 34-59, 54-76