overfm.gr | Basket League | Ηρακλής – Απόλλων Πάτρας 81-82: «Απόδραση» με Μολφέτα [pics&vid]

Ο Μολφέτας έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, με καλάθι από κοντά.

Ηρακλής και Απόλλων Πάτρας αναμετρήθηκαν για την έκτη αγωνιστική της Basket League. Ηρακλής – Απόλλων Πάτρας 81-82: «Απόδραση» με Μολφέτα. Ο Απόλλωνας ήταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με τον Ηρακλή να επιστρέφει στο ματς στο τέλος, αλλά τον Μολφέτα να «ντύνεται» ήρωας, κάνοντας το 82-81 για την ομάδα του.

O MVP: Ξεκάθαρα ο Μολφέτας. Ο τελευταίος με καλάθι από κοντά πέτυχε το νικητήριο καλάθι για την ομάδα του.

ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η ψυχραιμία του Απόλλωνα στις επιλογές στο τέλος, όπου δε «λύγισε», παρά το γεγονός πως ξαναμπήκε στο ματς ο Ηρακλής.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Τέιλορ των γηπεδούχων. Αν και αγωνίστηκε για σχεδόν 17 λεπτά, δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του, πετυχαίνοντας μόλις δύο πόντους.

THE POINT: Το στατιστικό που ξεχώρισε ήταν τα 19 στα 32 δίποντα των φιλοξενούμενων.

Ηρακλής – Απόλλων Πάτρας 81-82: «Απόδραση» με Μολφέτα

Ο αγώνας ξεκίνησε δυναμικά, με τον Απόλλωνα να προηγείται με 11-6, ύστερα από τέσσερα λεπτά, με τον Γκρίφιν να έχει πέντε πόντους. Οι φιλοξενούμενοι «έκτισαν» γρήγορα διαφορά, φτάνοντας  στο 22-10.  Η περίοδος έληξε με τον Απόλλωνα να προηγείται με 26-20.

Ένταση προκλήθηκε, στη συνέχεια,  έξω από τον χώρο του γηπέδου εκεί όπου οπαδοί φώναζαν υβριστικά συνθήματα κατά του προέδρου του Ηρακλή, κ. Δρακόπουλου. Μάλιστα μερίδα οπαδών μπήκαν και μέσα στο γήπεδο, προκαλώντας  ένταση με την αστυνομία. Φυσικά, όλα αυτά έριξαν το ρυθμό, με το ματς να διακόπτεται για αρκετή ώρα. Η διακοπή  επηρέασε, κυρίως, τους γηπεδούχους, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τον Απόλλωνα στο +13. Εντυπωσιακός ο Κόουλμαν με έξι πόντους, πέντε ριμπάουντ και δύο ασίστ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ηρακλής έπαιξε καλύτερο μπάσκετ, μειώνοντας στους τέσσερις, 2 λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου, έχοντας έξι μπλοκ και 33 ριμπάουντ.

Η τρίτη περίοδος έληξε με τον Απόλλωνα να προηγείται με μόλιες τρεις πόντους. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι με τους γηπεδούχους να μειώνουν στον ένα. Μάλιστα, ο Ντάγκλας ισοφάρισε σε 71-71 τρία λεπτά πριν το τέλος. Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά με το προβάδισμα να αλλάζει «χέρια» στο τελευταίο δίλεπτο.

Κάπου εκεί ήρθε το 74-79 από τον Κόουλμαν που έφτασε τους 20, για να απαντήσει στα τρίποντα, λίγο αργότερα, ο Ηρακλής, για το 79-80. Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με τον Δίπλαρο αλλά ο Μολφέτας έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, με καλάθι από κοντά.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 36-49, 60-63