overfm.gr | Μουντιάλ 2022 | «Ιπτάμενος»… Ισημερινός , μπορούσε και την νίκη

Παίζοντας πολύ μεγάλη μπάλα ο Ισημερινός απέσπασε ισοπαλία 1-1 από την Ολλανδία ενώ άξιζε ακόμη και την νίκη.

Ισοπαλία που αυξάνει τις ελπίδες πρόκρισης στους 16 του Μουντιάλ απέσπασε ο Ισημερινός από την Ολλανδία με 1-1. Ένα αποτέλεσμα που τον αδικεί καθώς παρότι βρέθηκε νωρίς νωρίς πίσω στο σκορ, ήταν πολύ καλύτερους από τους «οράνιε» και άξιζε την νίκη ενώ μετά την ισοφάριση είχαν και δοκάρι. Χαρακτηριστικό είναι πάντως ότι οι «τουλίπες» έκαναν όλες και όλες δυο τελικές προσπάθειες στο παιχνίδι συμπεριλαμβανομένου και του γκολ, ενώ το Εκουαδόρ 13. Οπότε μπορεί να μην κέρδισε η ομάδα του Φαν Γκάαλ αλλά με βάση την άσχημη εμφάνιση που πραγματοποίησε θα πρέπει να λέει και ευχαριστώ που δεν έχασε. Οι δυο ομάδες ισοβαθμούν στην πρώτη θέση του ομίλου με 4 βαθμούς.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησαν το παιχνίδι οι «οράνιε» καθώς στο 6′ άνοιξαν το σκορ. Ο Γκάκπο από το ύψος της περιοχής με βολίδα δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Γκαλίντεζ και έκανε το 1-0. Στην συνέχεια η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω με τον ρυθμό του παιχνιδιού να έχει γίνει γρήγορος και τις δυο ομάδες να βγαίνουν μπροστά ώστε να σκοράρουν. Και ενώ ο Ισημερινός άρχισε σταδιακά να ανεβαίνει στο 32′ άγγιξε την ισοφάριση καθώς σε δυνατό σουτ του Βαλένσια ο Νόπερτ έδιωξε σε κόρνερ. Μάλιστα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου του ακυρώθηκε γκολ με τον Εσουπινιαν στο σουτ που επιχείρησε υπήρξε συμπαίκτης του μπροστά και επηρέαζε την φάση.

Οι Ολλανδοί έπαιζαν τόση ώρα με την φωτιά και κάηκαν στις αρχές της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 49′ οι Νοτιοαμερικάνοι έφυγαν στην κόντρα με τον Εστουπινιάν να κάνει το σουτ τον Νόπερτ να διώχνει και τον Βαλένσια να παίρνει το ριμπάουντ και ισοφάρισε σε 1-1. Μάλιστα στο 59′ έχασε τρομερή ευκαιρία να κάνει την ανατροπή το Εκουαδόρ όταν ο Βαλένσια σουτάρει στα σώματα και η μπάλα έφτασε στον Πλάτα που έκανε ιδανικό πλασέ αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι. Στην συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και κυριάρχησε το πάθος και η δύναμη με μια Ολλανδία που δεν μπόρεσε να κρατήσει εύκολα την μπάλα στην κατοχή και υποχεώθηκε στην ισοπαλία εν τέλει, ένα αποτέλεσμα που βάση της εμφάνισης θα πρέπει να αισθάνεται ευχαριστημένη.

Ολλανδία (Λουίς Φαν Χάαλ / 3-4-1-2): Νόπερτ – Τίμπερ, Φαν Ντάικ, Άκε – Ντάμφρις, Κουπμάινερς(80′ Βέργκοστ), Ντε Γιονγκ, Μπλιντ – Κλάασεν(69′ Μπεργκχάους) – Γκάκπο(80′ Ντε Ρόουν), Μπεργκβάιν(46′ Ντεπάι).

Εκουαδόρ (Γκουστάβο Άλφαρο / 5-4-1): Γκαλίντεζ – Πρεσιάδο, Τόρες, Πορόσο, Χινκαπιέ, Εστουπινιάν – Καϊσέδο, Mέντες, Πλάτα(89′ Ιμπάρα), Εστράδα(74′ Σαρμιέντο) – Βαλένσια(89′ Ροντρίγκεζ).