overfm.gr | Μουντιάλ 2022 | «Ιπτάμενοι» Ντάμφρις και Ντεπάι έστειλαν την Ολλανδία στα προημιτελικά

Με τους Νάιτζελ Ντάμφρις και Μέμφις Ντεπάι να κάνουν την διαφορά η Ολλανδία επικράτησε με 3-1 των Η.Π.Α και προκρίθηκε στους 8 του Μουντιάλ.

Με μεγάλους πρωταγωνιστές του Νάιτζελ Ντάμφρις και Μέμφις Ντεπάι οι οποιοι έκαναν την διαφορά η Ολλανδία επιβλήθηκε με 3-1 των Η.Π.Α και προκρίθηκαν στα προημιτελικά του Μουντιάλ. Ο πρώτος ήταν δημιουργός στα δυο πρώτα γκολ και εκτελεστής στο τρίτο και ο δεύτερος σκόρερ του δεύτερου γκολ και κορυφαίος του αγώνα. Η ομάδα του Φαν Γκάαλ ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και δίκαια πήραν το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου και θα αντιμετωπίσουν την Παρασκευή (-9-12) στις 21.00 στους 8 τον νικητή του ζευγαριού Αργεντινή-Αυστραλία που θα αγωνιστούν απόψε στις 21.00.

Οι Αμερικανοί ξεκίνησαν ιδανικά και στο 3′ έχασαν μεγάλη ευκαιρία όταν ο Άνταμς γέμισε για τον Πούλισικ και σούταρε αλλά ο Νόπερτ έδιωξε εντυπωσιακά. Και ενώ η ομάδα του Μπερχάλτερ απέτυχε να σκοράρει ξεκινώντας δυνατά το ματς, οι «οράνιε» στο 10′ στην πρώτη τους επίσκεψη στα καρέ του Τέρνερ άνοιξαν το σκορ. Ο Ντάμφρις έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Ντεπάι με προβολή έκανε το 1-0 πετυχαίνοντας το γρήγορο γκολ. Μετά το τέρμα οι Ολλανδοί πήραν τον έλεγχο του αγώνα και έκλεισαν τους αντιπάλους τους έχοντας και την κατοχή της μπάλας. Όμως στο 43′ οι Αμερικανοί απείλησαν με τον Γουεά να σουτάρει και τον Νόπερτ να αποκρούει εντυπωσιακά και ακριβως στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου οι Ολλανδοί πέτυχαν και δεύτερο τέρμα. Ο Ντάμφρις σέντραρε από τα δεξιά όπως και στο πρώτο τέρμα, όμως ο Μπλιντ ντύθηκε …Ντεπάι και από το ίδιο σχετικά σημείο έκανε το 2-0 στέλνοντας την ομάδα του με σαφες προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη οι Αμερικανοί όπως και στο πρώτο έτσι και στο δεύτερο μέρος ξεκίνησαν χάνοντας μεγάλη ευκαιρία και συγκεκριμένα στο 49′ με την κεφαλιά του Ριμ να διώχνει πάνω στην γραμμή ο Νόπερτ ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο ίδιος παίκτης παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ όταν προσπάθησε να διώξει αλλά για καλή του τύχη ο Τέρνερ απέκρουσε. Κοντά σε τρίτο γκολ βρέθηκαν οι «τουλίπες» με τον Ντεπάι στο 61′ να σουτάρει και τον Τέρνερ να διώχνει. Τρομερή διπλή επέμβαση από τον τερματοφύλακα των Αμερικανών στο 71′ ο οποίος έβγαλε αρχικά το σουτ του Κοπμάινερς και στην συνέχεια την κοντινή κεφαλιά του Ντεπάι. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι Η.Π.Α άγγιξαν την μείωση όταν από λάθος του Ντεπάι ο Ράιτ βρέθηκε σε θέση βολής αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει τον Τέρνερ με την μπάλα να βγαίνει κόρνερ. Το κόρνερ εκτελέστηκε με τον Πούλισικ να κάνει το γύρισμα και την μπαλα να βρίσκει στο πίσω μέρος του παπουτσιού του Ράιτ και να καταλήγει στα δίχτυα για το 2-1. Και στο 81′ η Ολλανδία κλείδωσε την πρόκριση όταν από σέντρα του Μπλιντ ο Ντάμφρις με προβολή έκανε το 3-1. Στα εναπομέιναντα λεπτά δεν είχαμε κάτι το ιδιαίτερο και η ομάδα του Φαν Χάαλ πέρασε στους 8.

Ολλανδία (Φαν Χάαλ/3-5-2): Νόπερτ – Τίμπερ, Φαν Ντάικ, Άκε(93′ Βέργκοστ) – Ντάμφρις, Μπλιντ, Ντε Ρουν(46′ Μπέρχβαϊν) , Φρ. Ντε Γιονγκ, Κλάασεν(46′ Κουπμάινερς) – Χάκπο(93′ Ντε Λιχτ), Ντεπάι(82′ Σίμονς)

ΗΠΑ (Γκρεγκ Μπερχάλτερ/ 4-3-3): Τέρνερ – Ντεστ(76′ Γιεντλίν), Ζίμερμαν, Ριμ, Ρόμπινσον(92′ Μόρις) – Μούσα, Άνταμς, ΜακΚένι(67′ Ράιτ) – Φερέιρα(46′ Ρέινα), Πούλισικ, Γουέα(67′ Άαρονσον).