overfm.gr | Super League 1 | Iωνικός – Βόλος 2-2 – Με το μυαλό στον Ρομέρο

Σε ένα ματς… ροντέο, ο Ιωνικός αναδείχθηκε ισόπαλος με τον Βόλο με σκορ 2-2, με το μυαλό όλων να είναι στον Ρομέρο, ο οποίος μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο.

Ισόπαλοι Ιωνικός και Βόλος με 2-2, με το μυαλό όλων στον Φράνκο Ρομέρο.

Με τη Λαμία, να έχει ηττηθεί από τον ΟΦΗ, οι δύο ομάδες κατέβηκαν χωρίς άγχος στο μεταξύ τους ματς για την 2η αγωνιστική των Ρlay Οut.

Η ομάδα της Νίκαιας, προηγήθηκε με 2-0, οι Βολιώτες ισοφάρισαν μέσα σε 6 λεπτά γρήγορα και με τον έναν βαθμό που πήραν και οι δύο εξασφάλισαν την παραμονή τους. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τους 31 βαθμούς, 10 παραπάνω από την Λαμία και οι γηπεδούχοι τους 30.

Γκολ με το «καλημέρα» για Ιωνικό

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν μόλις στο 3′ να ανοίξουν το σκορ.

Ο Άοσμαν εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μάντζης έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Ο ρυθμό του αγώνα συνέχιζε να είναι γρήγορος μέχρι και το 18′. Εκεί όλοι όσοι βρισκόντουσαν στο γήπεδο… πάγωσαν με τον τραυματισμό του Ρομέρο.

Ο αμυντικός του Βόλου έπεσε άσχημα στο χορτάρι σε διεκδίκηση της μπάλας, με τους γιατρούς να αναφέρουν πως έχασε για λίγο τις αισθήσεις του. Τα ιατρικά επιτελεία και των δύο ομάδων έπεσαν επάνω του και ευτυχώς όλα πήγαν καλά για τον Ρομέρο ο οποίος βρήκε γρήγορα τις αισθήσεις του και διακομίστηκε στο πλησιέστερο νοσοκομείο για τις απαραίτητες εξετάσεις.

Όπως ξεκίνησε το πρώτο

Όπως ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο ο Ιωνικός, ξεκίνησε και το δεύτερο, με ένα γρήγορο γκολ.

Συγκεκριμένα στο 52′ ο Άοσμαν αρχικά έκανε κακό κοντρόλ, ωστόσο πήρε την μπάλα, πάσαρε στον Μάντζη που μέσα από την περιοχή πλάσαρε εξαιρετικά για το 2-0, δίνοντας έτσι σημαντικό προβάδισμα νίκης στην ομάδα του.

Οι φιλοξενούμενοι δεν κατέθεσαν τα όπλα, αλλά μέσα σε έξι λεπτά κατάφεραν να ισοφαρίσουν.

Στην αρχή, στο 65′ ο Φερνάντες με ένα εντυπωσιακό σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Χουτεσιώτη μειώνοντας σε 2-1.

Στο 71′ οι Βολιώτες ισοφάρισαν με πέναλτι του Φαν Βέερτ. Ένα πέναλτι που έκανε ο Μύγας, με τον δεξί μπακ του Ιωνικού να βρίσκει την μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή της ομάδας του.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Σάντσες, Ρομαό, Κάνιας, Ντάλσιο (76′ Κιάκος), Λένις (76′ Βαλέντε, 93′ Τσιριγώτης), Άοσμαν (76′ Πλατέλλας), Μάντζης (76′ Τουράμ).

Βόλος (Κωνσταντίνος Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Φεράρι, Γκιουλέν, Ρομέρο (25′ Ρίνερ), Μπαριέντος, Νίνης (54′ Μεταξάς), Πουρίτα (55′ Ρεγκατέν), Φερνάντες, Μπαρτόλο (77′ Ροσέρο), Φαν Βέερτ.