overfm.gr | ΜΠΑΣΚΕΤ | Ιωνικός – Σπόρτινγκ 93 – 79: Νίκη γοήτρου στο «αντίο» του στο Europe Cup

Ιωνικός – Σπόρτινγκ 93 – 79: Οι Νικαιώτες παίζοντας το καλύτερό τους παιχνίδι τη φετινή σεζόν, πέτυχαν σπουδαία νίκη, η οποία, ωστόσο δεν είχε βαθμολογική ουσία, γνωρίζοντας τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του FIBA Europe Cup.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο είπε «αντίο» στο Europe Cup ο Ιωνικός, ο οποίος επικράτησε με 93-79 της Σπόρτινγκ, παίζοντας το καλύτερό του παιχνίδι για τη φετινή σεζόν.

Οι Νικαιώτες μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ να πετύχουν μία μεγάλη νίκη, η οποία θα τους έδινε αυτοπεποίθηση ενόψει της συνέχειας της σεζόν στην Stoiximan Basket League. Όπερ και εγένετο, με τον Νίκο Χουγκάζ να κάνει ματσάρα, όντας ο MVP του αγώνα, με 28 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Μεγάλο παιχνίδι και από τον Γιουτζίν Τζέρμαν, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 23 πόντους και 8 ριμπάουντ, συμβάλλοντας τα μέγιστα στη νίκη κόντρα στην ομάδα της Πορτογαλίας.

Μάλιστα, η νίκη του Ιωνικού απέκτησε μεγαλύτερη αξία, καθώς αγωνίστηκαν μόνο με 8 διαθέσιμους παίκτες και τον Κούρο Σεγκούρα να απουσιάζει από τον πάγκο της ομάδας.

Από τους ηττημένους 16 πόντους σημείωσε ο Βεντούρα.

Ο Ιωνικός ξεκίνησε εξαιρετικά στην επίθεση, τελειώνοντας την πρώτη περίοδο με 23-19. Ακόμη καλύτερα τα πήγε στην 2η περίοδο, όπου σκόραρε 29 πόντους, δεχόμενος μόλις 17. Έτσι, το πρώτο μέρος τελείωσε με τους Νικαιώτες με διψήφια διαφορά, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Στην 3η περίοδο, οι γηπεδούχοι έκαναν διαχείριση στο σκορ, αυξάνοντας τη διαφορά, η οποία ξεπέρασε το +20. Στο τέλος, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με την ομάδα του Ιωνικού να φτάνει σε μία εύκολη νίκη, καταθέτοντας την ψυχή τους στο παρκέ, για το τελικό 93-79, το οποίο αποτυπώνει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης.