overfm.gr | Basket League | Ιωνικός-Παναθηναϊκός 61-68: Το… «ντέρμπι» βάφτηκε πράσινο

Νίκη δια πυρός και σιδήρου πήρε ο Παναθηναϊκός ο οποίος επικράτησε 68-61 του Ιωνικού και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας στην Basket League.

Ο Παναθηναϊκός πήρε μεγάλη εκ των πραγμάτων νίκη κόντρα στο κλειστό του Πλάτωνα με 68-61. Ο Ιωνικός αντιστάθηκε με όλες του τις δυνάμεις, ωστόσο δεν κατάφερε να πάρει τη μεγάλη νίκη. Οι «πράσινοι» πήγαν στη Νίκαια με πολλές απουσίες και κυρίως χωρίς περιφερειακούς παίκτες. Στην συνοικία του Πειραιά δεν πήγαν οι Γιόβιτς, Νέντοβιτς και Παπαπέτρου.

Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού αναδείχθηκε ο Γιώργος Παπαγιάννης με 20 πόντους. Από την άλλη ο Ιωνικός είχε σε πολύ καλή μέρα τον Χάμιλτον με 21 πόντους.

Στο τέλος λύγισε ο Ιωνικός

Ο Ιωνικός δε φοβήθηκε τον αντίπαλό του και σε όλο το ματς προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τις απουσίες του ΠΑΟ. Έτσι οι δυο ομάδες ήταν πάντα πολύ κοντά στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 15-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να έχουν ένα ελαφρύ προβάδισμα. Έδιναν τον τόνο στην αναμέτρηση και μάλιστα στο τέλος του ημιχρόνου ήταν μπροστά με 38-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός διόρθωσε το μεγάλο θέμα που είχε στο ριμπάουντ. Έτσι κατάφερε να περάσει μπροστά και στο τέλος της περιόδου προηγούνταν με 54-55.

Στην τελική ευθεία ο Ιωνικός αντιστάθηκε εκ νέου, ωστόσο δεν κατάφερε να ανατρέψει τη μικρή σε βάρος του διαφορά. Οι «πράσινοι» δεν έχασαν ποτέ ξανά την πρωτοβουλία των κινήσεων, μέχρι το τελικό 61-66.

Μπορείτε να δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 38-35, 54-55, 61-68.

Τα στατιστικά του αγώνα:

Ιωνικός (Σεγκούρα): Μουσταφά 8 (1/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χάμιλτον 21 (5/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 13 ριμπάουντ), Κολοβέρος 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γόντικας 12 (5/11 δίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Μόουζες 2, Τζόλος, Αρσενόπουλος 3 (1), Πάρκερ 3 (0/2 σουτ, 3/3 βολές), Αθηναίου 2 (0/7 σουτ, 2/2 βολές), Λάνγκφορντ 3.

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Παπαγιάννης 20 (10/15 δίποντα, 17 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος, 1 κλέψιμο, 3 μπλοκ), Κασελάκης 7 (1/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Γουάιτ 16 (6/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ), Έβανς (0/8 σουτ, 3 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 2 (1/6 σουτ, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μποχωρίδης 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Καββαδάς 2, Χουγκάζ 8 (6 ριμπάουντ), Μαντζούκας 8 (1/4 τρίποντα).

Ομαδικά στατιστικά – Ιωνικός: 14/41 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 15/16 βολές, 36 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 11 επιθετικά), 9 ασίστ, 9 λάθη, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 25/50 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 6/9 βολές, 50 ριμπάουντ (32 αμυντικά + 18 επιθετικά), 18 ασίστ, 11 λάθη, 6 κλεψίματα, 5 μπλοκ.