overfm.gr | ΜΠΑΣΚΕΤ | Ιωνικός – Μονς 74-77 – Το έκανε θρίλερ και έχασε

Ο Ιωνικός εμφάνισε δυο πρόσωπα στο κλειστό του Πλάτωνα και κάνοντας κάποια λάθη στο τέλος, ηττήθηκε από Μονς με 77-74 μέσα στη Νίκαια.

Ο Ιωνικός υποδέχθηκε στη Νίκαια τη Βελγική Μονς, από την οποία και ηττήθηκαν με σκορ 77-74. Οι γηπεδούχοι αν και είχαν σε πολύ καλή κατάσταση αρκετούς παίκτες έκαναν κάποια κρίσιμα λάθη στο τέλος, που τους στέρησαν τη νίκη. Έτσι πλέον έχουν στον όμιλο τους 1 νίκη και 3 ήττες.

Ο Κούρο Σεγούρα επέλεξε για το αρχικό σχήμα τους Αθηναίου, Τζέρμαν, Μουσταφά, Χουγκάζ και Γόντικα.

Αν και Ιανός κέρδισε το πρώτο ημίχρονο

Ο Ιωνικός ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς. Αρχικά η ομάδα του Σεγούρα δέχθηκε τρίποντο για το 0-3, ωστόσο μετά από λίγο έφτασε να προηγείται με 8-5. Ο Γιουτζιν Τζέρμαν σημείωσε το τρίποντο που έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με το χρονόμετρο να δείχνει 6.34′ πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη συνέχεια ο Ιωνικός έπαιξε πολύ καλά και μάλιστα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 29-13  υπέρ του. Ωστόσο στο δεύτερο δεκάλεπτο, η κατάσταση άλλαξε άρδην, με τους Βέλγους να κυριαρχούν και να αντεπιτίθενται. Έτσι, μέσα σε 7 αγωνιστικά λεπτά οι διψήφιες διαφορές δεν υπήρχαν πλέον και το σκορ έγινε 38-29.

Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Ιωνικός προσπάθησε να βρει λύσεις ωστόσο με το σκορ στο 42-33 οι της Μονς έκαναν νέα αντεπίθεση. Οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 6-0 έφτασαν το ματς στους 3 και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 42-39 υπέρ των γηπεδούχων. Ένα ακόμα ντέρμπι ήταν σε εξέλιξη, με το ματς να θυμίζει έντονα εκείνο του Βελγίου.

Η αντεπίθεση της Μονς συνεχίστηκε

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μονς συνέχισε να είναι συγκεντρωμένη στο παιχνίδι της. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, η φιλοξενούμενη ομάδα να προηγηθεί με 50-48 μέσα στο κλειστό του Πλάτωνα. Μάλιστα το σερί των Βέλγων συνεχίστηκε με τον Ιωνικό να μη μπορεί να ακολουθήσει. Έτσι, το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 63-56 υπέρ της Μονς.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βρίσκονται πίσω στο σκορ. Μάλιστα τα πιο πολλά λεπτά η Μονς προηγούνταν με 10 πόντους. Με το σκορ στο 61-71 και το χρονόμετρο να δείχνει 5.24′ πριν το τέλος, ο Ιωνικός άρχισε τη δική του αντεπίθεση. Οι γηπεδούχοι πίεσαν πολύ τη Βελγική ομάδα και έφτασαν το ματς στο 71-73.

Ωστόσο στα τελευταία δευτερόλεπτα ένα άστοχο τρίποντο και ένα λάθος του Τζέρμαν, έδωσαν κατοχές και πόντους στην αντίπαλη ομάδα. Έτσι οι φιλοξενούμενοι με βολές και μεγάλη δυσκολία, έφτασαν στο τελικό 77-74 υπέρ τους.

Από τον Ιωνικό, ξεχώρισαν οι Τζέρμαν με 26 πόντους, Μουσταφά με 21, Κολοβέρος με 12 και Γόντικάς με 10 πόντους. Από τη Μονς ξεχώρισαν ο Νζεκέζι με 30 πόντους και ο Νίκολς με 13.

Τα δεκάλεπτα: 29-14, 42-39, 56-63, 74-77.