overfm.gr | Basket League | Ιωνικός – Κολοσσός Ρόδου 86 – 84 – Έσπασε το αρνητικό σερί, κάνοντας ανατροπή

Μία σημαντική νίκη πήρε ο Ιωνικός Νίκαιας, ο οποίος επικράτησε εντός έδρας του Κολοσσού Ρόδου με 86-84 γυρνώντας το ματς.

Ο Ιωνικός υποδέχτηκε τον Κολοσσό Ρόδου σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 17η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Η ομάδα της Νίκαιας σημείωσε μια αρκετά σημαντική νίκη ελπίζοντας στην παραμονή  (86 – 84)

Η εικόνα του αγώνα:

Ο Ιωνικός άνοιξε δυναμικά την αναμέτρηση σημειώνοντας μέσα σε 3′ το (7 – 4).Οι γηπεδούχοι είχαν παρουσιαστεί ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί στο 1ο δεκάλεπτο του αγώνα και παρά την λειψανδρία στο ματς βρισκόντουσαν ένα πόντο μπροστά έπειτα από το εύστοχο τρίποντο του Αρσενόπουλου (18 – 17). Η ομάδα της Νίκαιας κατάφερε να κλίσει το 1ο δεκάλεπτο  με 24 – 19.

Στην 2η περίοδο ο Κολοσσός μπήκε με άλλη ενέργεια (28- 27). Η αναμέτρηση κυλούσε πόντο – πόντο μέχρι και το 9′ λεπτό (41 – 42). Οι νησιώτες κατάφεραν να ξεφύγουν και να κλείσουν το ημίχρονο με +1 (45 +46).

Τα στατιστικά του Α΄μέρους:

Ιωνικός: Μουσταφά 1, Χάμιλτον 11 (2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κολοβέρος 2, Αθηναίου 9 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Γκιουζέλης 12 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χατζηκυριακός, Τζόλος, Αρσενόπουλος 10 (2).

Κολοσσός: Ξανθόπουλος 3 (1), Μομίροφ, Γουίλιαμς 10 (2), Μίλερ 15 (7/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Τιλί 7 (3/4 δίποντα), Μαργαρίτης 2, Φλόιντ 7 (3/6 δίποντα), Χταζηδάκης, Σλαφτσάκης, Ποτ 2.

Η3ης περίοδος θα μπορούσαμε να πούμε πως ήταν μια αντιγραφή της 2ης (51 – 52). Και οι δύο ομάδες θέλανε τη νίκη (61 – 64). Ο Κολοσσός κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα με +8 κλείνοντας και το 3ο δεκάλεπτο με (64 – 72) .

Τελική ευθεία.. Οι ροδίτες είχαν πατήσει το γκάζι και δεν το άφηναν (70 – 75) Οι γηπεδούχοι στην πορεία άρχισαν να μειώνουν (73 – 76).  Την ανατροπή έκανε ο Ιωνικός ο οποίος ένα 1′ πριν το τέλος, έκλεψε τα ηνία του σκορ από την ομάδα της Ρόδου και πήρε τη νίκη με +2 (86 – 84).

Τα δεκάλεπτα: 24 – 19 , 45 – 46 , 64 – 72, 86 – 84