overfm.gr | Super League 1 | Ιωνικός – Αστέρας Τρίπολης 1-1: Δίκαιη η «μοιρασιά» στη Νεάπολη

Σ’ έναν αγώνα που είχε ρυθμό, αλλά φάσεις μετρημένες στα δάχτυλα…

Στη Νεάπολη ο Ιωνικός υποδέχθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία των δύο ομάδων, τον Αστέρα Τρίπολης, στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής της Super League Interwetten, με τις δύο ομάδες να…βολεύονται με το ισόπαλο 1-1 με τους Αρκάδες να έχουν τις ευκαιρίες, κυρίως στο τέλος για τη νίκη, αλλά βρέθηκαν απέναντι σε έναν πολύ καλό Χουτεσιώτη.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Χωρίς αμφιβολία ο Λευτέρης Χουτεσιώτης, ο οποίος στο τέλος του αγώνα κράτησε το βαθμό για την ομάδα του, με δύο εξαιρετικές επεμβάσεις. Στο 86’ και στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, πριν τη λήξη, σε προσπάθειες του Κρέσπι.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Στο 86′ έγινε η φάση του αγώνα, καθώς θα ήταν πολύ δύσκολο στον Ιωνικό να αντιδράσει. Ο Ρεγκίς μοίρασε μπροστά στον Σίτο, ο οποίος έφυγε στην αντεπίθεση, αλλά ο Χουτεσιώτης σταμάτησε το σουτ του Ισπανού με το δεξί του πόδι.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Με το ίδιο σύστημα άρχισαν και οι δύο προπονητές τον αγώνα, με τον Σπανό να αναγκάζεται να αλλάξει τον σκόρερ του τον Τουράμ, καθώς υπέστη θλάση στον οπίσθιο μηριαίο. Ανακάτεψε…την τράπουλα, ο προπονητής του Ιωνικού, χωρίς να μπορεί να βρει τις φάσεις, με τον Άοσμαν σε κακή μέρα.

Ο Ράσταβατς διαχειρίστηκε το αποτέλεσμα και έπαιξε πολύ καλά το παιχνίδι των αντεπιθέσεων και θα μπορούσε να φύγει νικητής, αν ο Χουτεσιώτης δεν δήλωνε «παρών».

Η…ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Ο Δημήτρης Καραντώνης σ’ ένα παιχνίδι χωρίς τη μεγάλη φάση δεν έκανε και το μεγάλο λάθος. Λάθος κάποιες κίτρινες, ενώ χαρίστηκε και σε κάποιους παίκτες του Αστέρα.

Η ανάλυση του αγώνα
Πριν την έναρξη του αγώνα, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Πέτρου Γιάμαλη, του ανθρώπου που έχασε τη ζωή του, στο δυστύχημα του ΗΣΑΠ και ήταν φίλαθλος του Ιωνικού.

Στην αρχή του αγώνα ο Αστέρας ήταν αυτός που έδειξε τη διάθεση να μπει δυνατά και μόλις στο 6′ απείλησε με σουτ του Σίτο, αλλά έδιωξε ο Χουτεσιώτης. Όπως γίνεται όμως συνήθως στο…νόμο του ποδοσφαίρου, ο Ιωνικός ήταν αυτός που προηγήθηκε και στο 14′ έφθασε στο γκολ με κεφαλιά του Τουράμ, ο οποίος λίγο αργότερα στο 33’υπέστη θλάση στον οπίσθιο μηριαίο και αντικαταστάθηκε από τον Ματσούκα. Στο 29′ και χωρίς να έχει δημιουργηθεί κάποια σημαντική ευκαιρία, ο Αστέρας έφθασε στην ισοφάριση 1-1, στη Νεάπολη με εξαιρετικό χτύπημα φάουλ, του Τιλίκα, που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Χουτεσιώτη, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Ένα πρώτο ημίχρονο με πολλές εναλλαγές κατοχής και καλό θέαμα, αλλά με λιγοστές φάσεις.

Το Β’ ημίχρονο άρχισε όμως τελείωσε το πρώτο, χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες και με τον Αστέρα να είναι αυτός που κρατούσε περισσότερο την μπάλα στα πόδια του και στο 48′ μια καλή κεφαλιά του Μπενίτο μετά από σέντρα του Σίτο, η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 51΄και πάλι ο Αστέρας με τον Μπενίτο, που πάτησε περιοχή, αλλά το πλασέ του ήταν «χλιαρό» και ο Χουτεσιώτης μπλόκαρε εύκολα. Το παιχνίδι είχε ρυθμό, είχε και εναλλαγές, αλλά και στο δεύτερο ημίχρονο-έως και τα μισά του- δεν είχε τις μεγάλες φάσεις, με τον Αστέρα να κρατά την μπάλα, αλλά να μην βγάζει φάσεις και ο Ιωνικός έψαχνε την κόντρα για να σκοράρει. Μετά το 75′ ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αισθητά με τις δύο ομάδες να δείχνουν ευχαριστημένες με την ισοπαλία. Στο 78′ ο Ιωνικός έφθασε κοντά στο 2-1, αλλά το σουτ του Άοσμαν απόκρουσε ο Τσιφτσής, με τον Σύριο να δημιουργεί δύο φορές τα «δύσκολα» στην άμυνα του Αστέρα, καθώς είχε βρεθεί σε καλή θέση για γκολ και στο 67′.

Στο 85΄ ο Αστέρας βγήκε στην κόντρα και θα μπορούσε να φθάσει στη νίκη, αλλά σε τετ α τετ του Σίτο με τον Χουτεσιώτη, ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων κράτησε “όρθια” την ομάδα του. Στα τρία λεπτά των καθυστερήσεων, ο Αστέρας είχε και πάλι την ευκαιρία για τη νίκη, με τον Χουτεσιώτη να κάνει ακόμη μια μεγάλη επέμβαση, σε πλασέ του Κρέσπι και να διαμορφώνει το τελικό 1-1.

Ιωνικός – Αστέρας Τρίπολης 1-1

Γκολ: 14’ Τουράμ / 29’ Τιλίκα

Διαιτητής: Δημήτρης Καραντώνης

Κίτρινες: 31’ Τσιγκρίνσκι, 64’ Ρομαό, 74’ Ματσούκας, 88’ Μύγας / 34’ Ριέρα, 70’ Καστάνιο, 88’ Σίτο

Κόκκινες: –

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Γκοτσούλιας, Αοσμάν, Ντάλσιο, Καμπράλ (55’ Μάναλης), Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Μύγας, Ρομαό, Τουράμ (33’ Ματσούκας), Λένις (90’+2’Κιάκος).

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καρμόνα (76’ Ρούμπεν Γκαρθία),  Άλβαρες, Καστάνιο, Ατιένθα, Βαλιέντε, Τιλίκα, Σίτο, Ριέρα (76’ Ιγκλέσιας), Σόνι (63’Κρέσπι), Μπενίτο