overfm.gr | Super League 1 | Ιωνικός-ΑΕΚ 0-1 – Ένα γκολ αρκούσε για την «Ένωση»

Η ΑΕΚ χάρη σε γκολ του Πέτρου Μάνταλου πέρασε νικηφόρα από την Νίκαια. Παραμένει η διαφορά των 8 βαθμών με τον Ολυμπιακό.

Το γκολ του Πέτρου Μάνταλου αρκούσε προκειμένου η ΑΕΚ να πάρει το διπλό στην Νίκαια κόντρα στον Ιωνικό. Παραμένει στο -8 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό μετά την ολοκλήρωση της 14ης αγωνιστικής της Super League 1. Εκκρεμεί το Απόλλων Σμύρνης-Παναθηναϊκός το οποίο θα οριστεί σε νέα ημερομηνία και ώρα λόγω των κρουσμάτων κορονοϊού που εντοπίστηκαν στην Ελαφρά Ταξιαρχία.

Η εικόνα του ματς

Η ΑΕΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά. Κυκλοφορούσε την μπάλα, είχε την κατοχή. Ωστόσο δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσεις την εστία του Χουτσεσιώτη. Όλα αυτά μέχρι το 21ο λεπτό.

Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Πέτρος Μάνταλος μετά από κάθετη μπαλιά του Άμραμπατ και ασίστ του Μισελέν εξαπέλυσε σουτ από το ύψος του πέναλτι και άνοιξε το σκορ για την «Ένωση».

Η ΑΕΚ μέχρι το τελευταίο σφύριγμα  του διαιτητή Περράκη είχε τρεις ευκαιρίες. Η πρώτη ήταν με τον Τσούμπερ στο 26′ με τον Ελβετό εξτρέμ να κάνει κούρσα από τα αριστερά, έκανε το σουτ το οποίο ήταν άνευ σημασίας. Δώδεκα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης είχε νέα ευκαιρία, με τον Χουτεσιώτη να λέει όχι στον Τσούμπερ. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η μπάλα έφτασε στο κεφάλι του Τζαβέλλα και κατέληξε άουτ. Το 0-1 ήταν το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιωνικός προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Ωστόσο η ΑΕΚ ήταν αυτή που βρήκε την ευκαιρία πρώτη με τον Αραούχο στο 51′ όπου το σουτ του Αργεντινού επιθετικού κατέληξε ελάχιστα άουτ. Οι Νικαιώτες παρέμειναν ανένδοτοι στην νοοτροπία τους με τους Ματσούκα και Μάναλη να περνούν στον αγωνιστικό χώρο στο 71′. Άμεση ήταν η απάντηση του Αργύρη Γιαννίκη ο οποίος πέρασε στον άξονα τον Άμραμπατ και έβαλε μέσα τους Σάκχοφ και Γκαρσία. Ο Τσούμπερ τροφοδότησε τον Αραούχο από τα αριστερά με τον Χουτεσιώτη να αποκρούει.

Λίγα λεπτά μετά τις αλλαγές η ΑΕΚ συνέχισε να κερδίζει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Αρχικά με τον Αραούχο στο 83′ ο οποίος έπιασε κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ και η μπάλα κατέληξε άουτ. Ο Ιωνικός ήταν ανήμπορος να αντιδράσει και έτσι έληξε το ματς.

Οι συνθέσεις

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός, 5-3-2): Χουτεσιώτης – Γκοτσούλιας (66′ Ματσούκας), Βαφέας, Τσιγκρίνσκι, Σάντσες, Βαλεριάνος – Κάνιας (86′ Καμπράλ), Κιάκος (66′ Μάναλης), Ντάλσιο – Άοσμαν, Λένις.

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης, 4-2-3-1): Τσιντώτας – Μισελέν, Βράνιες, Τζαβέλλας, Χατζισαφί – Σιμάνσκι, Λε Ταλέκ (70′ Σάκχοφ) – Άμραμπατ (83′ Γέβτιτς), Μάνταλος (70′ Γκαρσία), Τσούμπερ (90’+2′ Μήτογλου) – Αραούχο (83′ Ανσαριφάρντ).