overfm.gr | Διεθνή | Ίντερ – Μίλαν 2-1: Ανατροπή και επική πρόκριση στις καθυστερήσεις! (vids)

Η Ίντερ, με «λυτρωτή» τον Κρίστιαν Έρικσεν στις καθυστερήσεις επικράτησε της Μίλαν με 2-1 και εξασφάλισε την παρουσία της στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ιταλίας

H Ίντερ, με «λυτρωτή» τον Κρίστιαν Έρικσεν στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, επικράτησε της Μίλαν με 2-1 στο μεγάλο ντέρμπι της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ιταλίας. Οι Νερατζούρι, παρ’ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το πρώτο μέρος, κατόρθωσαν να αντιστρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να πετύχουν μία μεγάλη ανατροπή.

Η τυπικά φιλοξενούμενη Μίλαν μπήκε στον αγωνιστικό χώρο πιο ορεξάτη από την αντίπαλό της και μπόρεσε να φτάσει στη δημιουργία μερικών καλών ευκαιρίων στα πρώτα λεπτά. Μάλιστα, στο 31ο λεπτό, ο συνήθης «ύποπτος», Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς άνοιξε το σκορ για τους Ροσονέρι, με όμορφο πλασέ, με το 1-0 να είναι και το σκορ του πρώτου μέρους.

Ωστόσο, ο Σουηδός στο δέυτερο μέρος από «ήρωας» μετατράπηκε σε «μοιραίος» για την ομάδα του, αφού στο 58ο λεπτό αντίκρυσε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες. Στο 77ο λεπτό, η Ίντερ, η οποία είχε ανεβάσει αισθητά την απόδοσή της μετά την αποβολή,  κατόρθωσε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, με τον Ρομέλου Λουκάκου να «εκτελεί» τον Ταταρουσάνου από την άσπρη βούλα.

Φυσικά, εκείνος που έκανε τελικά τη διαφορά στην αναμέτρηση ήταν ο Κρίστιαν Έρικσεν, ο οποίος μπήκε στο 88ο λεπτό και στο 90+6′ με ονειρώδης εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το 2-1.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ίντερ (Αντόνιο Κόντε): Χαντάνοβιτς, Κολάροφ (Γιάνγκ 90+2′), Ντε Φράι, Σκρίνιαρ, Βιντάλ, Μπρόζοβιτς (Έρικσεν 88′), Πέρισιτς (Μαρτίνεζ 67′), Μπαρέλα, Νταρμιάμ (Χακίμι 46′), Σάντσεζ, Λουκάκου

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Ταταρουσάνου, Ρομανιόλι, Κίερ (Τομόρι 20′), Νταλότ, Ερνάντεζ, Μέιτε, Κεσί, Σέλεμεκερς (Καστιγιέχο 85′), Ντίαζ (Ρέμπιτς 60′), Λεάο (Κρούνιτς 85′), Ιμπραχίμοβιτς