overfm.gr | Serie A | Ίντερ – Μίλαν 1-2 – Ανατροπή πρωταθλητισμού με ραψωδία του Ζιρού

Ο Ζιρού πήρε τη Μίλαν.., από το χέρι και με δύο προσωπικά του γκολ έκανε την ανατροπή στο ματς με την Ίντερ (2-1), βάζωντας «φωτιά» στη μάχη του τίτλου.

Σε ένα συναρπαστικό ντέρμπι ντε λα Μαντονίνα, η Μίλαν κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να επικρατήσει 2-1 της τυπικά γηπεδούχου Ίντερ. Οι «νερατζούρι» ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο ημίχρονο και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 1-0, ωστόσο η ομάδα του Πιόλι είχε το σθένος να φέρει… τούμπα το ματς. Ο Ζιρού με δύο προσωπικά του γκολ έκανε το 2-1 και έβαλε… φωτιά στην πορεία για την κατάκτηση του Scudetto.

Η εικόνα της αναμέτρησης

Πρώτο Ημίχρονο

Η Μίλαν μπήκε φουριόζα στο ματς και πίεζε από το πρώτο λεπτό την συμπολίτισσά της Ίντερ, φτάνοντας κοντά στο γκολ. Ο Καλάμπρια έκανε μία σέντρα, η οποία κόντραρε και παραλίγο να καταλήξει στα δίχτυα του Χαντάνοβιτς. Μετά από αυτή τη φάση οι «νερατζούρι» πέρασαν στην αντεπίθεση και μάλιστα σκόραραν. Ο Τσαλχάνογλου έβγαλε μία πάσα στον Πέρισιτς, ο οποίος έβαλε μία σέντρα στο πίσω δοκάρι για τον Ντάμφρις που με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Μίλαν. Ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε αφού ο Κροάτης που έβγαλε την ασίστ ήταν σε θέση offside. Ένα λεπτό αργότερο η Ίντερ είχε άλλη μία καλή στιγμή, όταν ο Μπρόζοβιτς επιχείρησε ένα σουτ από μακριά, όμως ο Καλούλου αλλοίωσε τη πορεία της μπάλας.

Η ομάδα του Ινζάγκι συνέχισε τις συχνές επισκέψεις στα καρέ των «ροσονέρι» και στο 26΄λίγο έλλειψε να ανοίξε το σκορ, όταν ο Μαρτίνες «έσπασε» την μπάλα στον Μπαρέλα, ο οποίος με δυνατό σουτ «ξύρισε» το δοκάρι του Γάλλου τερματοφύλακα, ο οποίος δύο λεπτά αργότερα αρνήθηκε σίγουρο γκολ του Ντάμφρις.

Λίγα λεπτά αργότερα η Μίλαν μας θύμισε ότι και αυτή μπορεί να γίνει επικίνδυνη. Ο Τονάλι έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ έξω από τη περιοχή και ο Χαντάνοβιτς εκτινάχθηκε στην γωνία του αποσωβόντας τον κίνδυνο.

Το γκολ του Πέρισιτς και το παραλίγο 2-0

Από εκείνη τη στιγμή πήρε ξανά τα ηνία του αγώνα η Ίντερ, η οποία τελικά έφτασε στο πολυπόθητο γκολ. Αφού προηγήθηκε η μεγάλη ευκαιρόα του Λαουτάρο Μαρτίνες, την οποία εξουδετέρωσε ο Μενιάν, ο Πέρισιτς άνοιξε το σκορ. Συγκεκριμένα, ο Τσαλχάνογλου εκτέλεσε ένα κόρνερ και ο Κροάτης με ένα πολύ δυνατό σουτ από την «καρδιά» της περιοχής έκανε το 1-0 στο 39ο λεπτό. Μάλιστα, η ομάδα του Ινζάγκι έφτασε κοντά και στο 2-0, όταν σε μία τρελή φάση ο Μενιάν βγήκε εκτός περιοχής και με τάκλιν έκοψε τον αντίπαλό, ενώ στη συνέχεια της φάσης μπλόκαρε το σουτ του Τζέκο.

Δεύτερο ημίχρονο

Οι ρόλοι των δύο ομάδων άλλαξαν. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πήραν τον έλεγχο του αγώνα, ωστόσο το μόνο που κατάφερναν είναι να σουτάρουν από μακριά. Αυτό συνεχίστηκε μέχρι το 75΄λεπτό, η Μίλαν είχε τη μπάλα χωρίς ωστόσο να γίνεται απειλιτική. Όμως όλα αυτά άλλαξαν. Από κλέψιμο του Γάλλου στη μεσαία γραμμή, η Μίλαν βγήκε στην αντεπίθεση με Τονάλι, το σουτ του Ντίαθ κόντραρε και ο Ζιρού βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο για να τελειώσει τη φάση με προβολή, τιμωρώντας τους Νερατζούρι για το 1-1.

Ο ίδιος πρωταγωνιστής υπέγραψε και την σπουδαία ανατροπή τρία λεπτά αργότερα. Ο Γάλλος με αριστοτεχνικό ρολάρισμα εξουδετέρωσε τον Ντε Φράι και εκτέλεσε τον Χαντάνοβιτς για το 2-1.

Οι γηπεδούχοι σάστησαν και ποτέ δεν κατάφεραν να ανακάμψουν. Η μόνη αξιοσημείωτη στιγμή που καταγράφηκε από την ολοκλήρωση της ανατροπής ήταν η κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Τέο Ερνάντεζ. Ο Γάλλος αριστερός μπακ έκανε ένα πολύ δυνατό μαρκάρισμα και αποβλήθηκεχωρίς να διμαρτυρηθεί. Έτσι το ματς έφτασε στο τέλος του. Οι δύο ομάδες βρίσκονται στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Serie A. Η Ίντερ παρέμεινε στη πρώτη θέση με 53 βαθμούς και η Μίλαν πλησίασε, έχοντας έναν λιγότερο.