overfm.gr | Serie A | Ίντερ – Έμπολι 4-2 – Ανατροπάρα τίτλου με μπροστάρη τον Μαρτίνεζ [vids]

Η Ίντερ παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο γκολ, πραγματοποίησε την ανατροπή, νικώντας 4-2 την Έμπολι για να παραμείνει ζωντανή στο κυνήγι του scudetto.

Η Ίντερ ποτέ δεν πεθαίνει! Μπορεί οι «νερατζούρι» να βρέθηκαν πίσω στο σκορ με δύο γκολ, όμως με μπροστάρη τον Μαρτίνες που πέτυχε δύο γκολ έφεραν τούμπα το ματς, νικώντας 4-2 για να παραμείνουν ζωντανή στο κυνήγι του τίτλου.

Η εικόνα του αγώνα:

Η Έμπολι δεν πήγε στο «Τζουσέπε Μεάτσα» για πλάκα. Οι φιλοξενούμενοι σόκαραν τους πρωταθλητές, όταν στο 5ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με προβολή του Πιναμόντι. Αυτό όμως δεν ήταν το χειρότερο για την Ίντερ.  Στο 28΄ η Έμπολι διπλασίασε τον δείκτη του σκορ με τον Κριστιάν Ασλάνι.

Οι γηπεδούχοι μετά το σκορ βρήκαν ρυθμό και πρόλαβαν να μειώσουν πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Ο Ρομανιόλι στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα, έβαλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του άθελά του. Κι όμως αυτό δεν ήταν το τελευταίο γκολ του ημιχρόνου. Ο σεληνιασμένος Μαρτίνεζ τελείωσε άψογα την φάση που του δημιούργησε ο Τσαλχάνογλου για το 2-2 στο 45΄.

Οι γηπεδούχοι μετά την ισοφάριση, μπήκαν με νέο «αέρα» στο δεύτερο μέρος. Ο Μαρτίνεζ πήρε ξανά το «όπλο» του και «πυροβόλησε» για να φέρει… τούμπα το ματς στο 64΄. Ο Αλέξις Σάντσες διαμόρφωσε το τελικό 4-2 στο 90+4′.