overfm.gr | Bundesliga | Ίδρωσε αλλά πέρασε στο τέλος η Φράιμπουργκ στους 8

Έστω και πολύ δύσκολα η Φράιμπουργκ επικράτησε με 2-0 της Σαντχάουζεν στο «Χάρντβαλτν Στάντιον» και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας.

Η Σαντχάζουζεν χτύπησε στα ίσα το ματς και παραλίγο να το πάει στην παράταση όμως η Φράιμπουργκ με δυο γκολ στο τέλος απέδρασε από το «Χάρντβαλτν Στάντιον» και κέρδισε με 2-0 με αποτέλεσμα να προκριθεί στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας.

Το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καθόλου καλό ποιοτικά με τους φιλοξενούμενους να χάνουν δυο καλές ευκαιρίες με τον Γκρέγκοριτς στο 5 και στο 37′ με τον Ντρέβες να τον νικάει σε αμφότερες τις περιπτώσεις. Στο 41΄η κεφαλιά του Κούμπλερ κατέληξε μόλις άουτ και στο 49′ η αντίστοιχη του Σάλαι αποκρούστηκε από τον Ντρέβες.

Ενώ τα λεπτά περνούσαν και η Φράιμπουργκ πίεζε, στο 87′ καρποφόρησε η υπεροχή της και με αυτογκόλ του Αλ Γκαντιουί έκανε το 0-1 και ο Πέτερσεν στο 95′ σφράγισε την πρόκριση για την ομάδα του κάνοντας το 0-2.