overfm.gr | Super League 1 | Ιδανικός αυτό-Χ-ειρας ο ΠΑΟΚ στο φινάλε

Έβγαλε τα μάτια του ο ΠΑΟΚ στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» χάνοντας ένα δικό του παιχνίδι καθώς ισοφαρίστηκε σε 2-2 από τον Αστέρα Τρίπολης ενώ κέρδιζε με 2-0.

Χαρακίρι άνευ προηγουμενου για ΠΑΟΚ στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης». Η ομάδα του Λουτσέσκου κέρδιζε 2-0 μέχρι το 88′ αλλά κατάφερε να χάσει την νίκη μέσα από τα χέρια της καθώς ο Αστέρας Τρίπολης με δυο γκολ μέσα σε 4 λεπτά ισοφάρισε σε 2-2 παίρνοντας έναν ανέλπιστο βαθμό. Με αυτήν την ισοπαλία οι «Θεσσαλονικείς» ναι μεν έστω και προσωρινά είναι στην τρίτη θέση αλλά σε περίπτωση που ο Ολυμπιακός κερδίσει τον Παναιτωλικό στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» θα υποχωρήσει στην τέταρτη θέση. Χαρακτηριστικό είναι ότι ναι μεν και το πρώτο ματς στην Τούμπα έληξε ισόπαλο με το ίδιο σκορ (2-2) αλλά όπως και τώρα έτσι και τότε ισοφάρισε στις καθυστερήσεις η γηπεδούχος ομάδα (ο ΠΑΟΚ τότε). Με τον Αστέρα μάλιστα να μην χάνει ούτε από τους «ασπρόμαυρους» στο γήπεδο του παίρνοντας ισοπαλία και από Ολυμπιακό, ΑΕΚ αλλά και νίκησε τον Παναθηναίκό μένοντας αήττητους από όλους τους μεγάλους.

Μετά από ένα αναγνωριστικό ματς ο «Δικέφαλος του Βορρά» ευτύχησε να ανοίξει το σκορ νωρίς και συγκεκριμένα στο 6′. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Νάμπεργκ πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Ολιβέιρα έκανε τσαφ και πάσαρε κατά λάθος στον πρώτο που από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 0-1. Τέσσερα λεπτά αργότερα άγγιξε και το δεύτερο γκολ με τον Νάρεϊ να κάνει άνω κάτω την άμυνα του Αστέρα αλλά το σουτ του απέκρουσε εντυπωσιακά ο Παπαδόπουλος. Μετά το αρχικό μούδιασμα οι «Αρκάδες» βγήκαν μπροστά και στο 12′ ήταν η σειρά τους να απειλήσουν με τον Ριέρα να βρίσκει ωραία τον Κρέσπι που βρισκόμενος απέναντι από τον Ζίβκοβιτς αλλά αστόχησε. Οι «Θεσσαλονικείς» στην συνέχεια απέκτησαν την κατοχή και προσπαθούσαν να βρουν χώρους ώστε να σκοράρουν και δεύτερο γκολ και παραλίγο να το πετύχουν στο 33′ όταν ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς πασαρε στον Σάστρε αλλά το σουτ του έφυγε μόλις άουτ. Τρία λεπτά αργότερα ειχαν και δοκάρι στο 36′ με δυνατό σουτ του Νάρεϊ. Δοκάρι είχε και ο Αστέρας ισοφαρίζοντας τα τρία λεπτά αργότερα με δυνατό σουτ του Σίτο ενώ μεσολάβησε η απόκρουση του Ζίβκοβιτς. Στο 40′ οι φιλοξενουμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία όταν έφυγαν στην αντεπίθεση με τον Νάρεϊ να βγάζει τετ α τετ τον Κωνσταντέλια που δεν μπόρεσε να νικήσει τον Παπαδόπουλο.

Στο ίδιο μοτίβο και η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με τους παίκτες του Λουτσέσκου να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και να έχουν κλείσει στα καρέ την ομάδα του Μάντζιου. Περνώντας τα λεπτά , στο 62′ έπειτα από ωραία κυκλοφορία της μπάλας εντός περιοχής , ο Νάρει βρέθηκε σε θέση βολής με τον Παπαδόπουλο να διώχνει σε κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να παίζουν πιο ανάλαφρα έχοντας το προβάδισμα στο σκορ με αποτέλεσμα να ελέγχουν το παιχνίδι. Όμως παραλίγο να δεχτούν την ισοφάριση στο 79′ όταν ο Γκαρντάφσκι έπιασε δυνατό σουτ από τα όρια της περιοχής, διώχνει δύσκολα ο Ζίβκοβιτς και μετά ο Νάσμπεργκ προ του Τιλίκα. Και αφου γλύτωσε την ισοφάριση ο ΠΑΟΚ στο 82′ καθάρισε την υπόθεση νίκη όταν ο Ράφα Σοάρες εκανε την σέντρα από τα αριστερά και ο Μπράντον με ωραίο τελείωμα έκανε το 0-2 με την σεμνή τελετή να λαμβάνει τέλος. Μάλιστα στο αμέσως επόμενο λεπτό λίγο έλειψε να σκοράρει ο Προύντζος όταν από σέντρα του Τιλίκα έπιασε το μονοκόμματο από πολύ καλή θέση με την μπάλα να περνάει ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Ζίβκοβιτς. Στο 90′ ο Αστέρας κατάφερε να ξαναμπεί στο ματς όταν ο Κρέσπι έκανε την σέντρα , ο Κωστέας δεν μπόρεσε να κάνει επαφή και ο Σίτο από κοντά έκανε το 1-2. Οι γηπεδούχοι βγήκαν μπροστά ώστε να φτάσουν ακόμη και στην ισοφάριση και παραλίγο να την πετύχουν στο 92′ όταν το δυνατό σουτ του Τασουλή αποκρούστηκε από τον Ζίβκοβιτς. Και ένα λεπτό αργότερα έπειτα από σέντρα του Τασουλή ο Πίτσου έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σέρβου πορτιέρο ισοφαρίζοντας σε 2-2 και προκαλώντας τους έξαλλους πανηγυρισμούς με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να πέφτουν ξεροί μην μπορώντας να πιστέψουν το κάζο που υπέστησαν.

Αστέρας Τρίπολης (Άκης Μάντζιος): Παπαδόπουλος – Γκαρθία(46′ Γκαρντάφσκι), Καστάνιο, Πίτσου, Άλβαρες(87′ Τασουλής) – Αλάγκμπε, Σανταφέ(70′ Προύντζος) – Ριέρα(77′ Τιλίκα), Κρέσπι, Σίτο – Μπαράλες(87′ Κωστέας).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζ. Ζίβκοβιτς – Σάστρε(88′ Κετζιόρα), Ίνγκασον, Νάσμπεργκ, Ράφα Σοάρες – Σβαμπ, Αουγκούστο(88′ Φελίπε Σοάρες) – Νάρεϊ, Κωνσταντέλιας(68′ Μπίσεσβαρ), Α. Ζίβκοβιτς(78′ Τάισον) – Ολιβέιρα(68′ Τόμας).