overfm.gr | La Liga | Η Χετάφε βύθισε και άλλο την Βαλένθια

Χάρη σε γκολ του Μαγιοράλ η Χετάφε νίκησε την Βαλένθια με 1-0 στο «Κολισιαίουμ Αλφόνσο Πέρεθ» και την βύθισε και άλλο.

Ένα γκολ του Μαγιοράλ ήταν αρκετό για να δ΄σει την μεγάλη νίκη στην Χετάφε με 1-0 επί της Βαλένθια στο «Κολισιαίουμ Αλφόνσο Πέρεθ» και βύθισε τις «νυχτερίδες» ακόμη πιο πολύ όντας προτελευταιοι με 20 βαθμούς. Οι γηπεδούχοι με αυτήν την νίκη βρίσκονται στην 16η θέση με 22 βαθμούς μαζί με Αλμερία και Κάντιθ.

Στο 10′ οι φιλοξενούμενοι έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν. Ο Φουλκιέ έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, με τον Λίνο να μπαίνει στην πορεία της μπάλας, όμως ο Σόρια έκανε εξαιρετική επέμβαση και κράτησε το μηδέν, ενώ στο 35’ ο ίδιος παίχτης αστόχησε από ευνοϊκή θέση. Στο 39′ οι «Μαδριλένοι» πλησίασαν το γκολ όμως η κεφαλιά του Ντουάρτε έφυγε λίγο άουτ και η αντίστοιχη στο 43′ αποκρούστηκε από τον Μαρμλαντσβίλι.

Με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου η Βαλένθια βρέθηκε πολύ κοντά στο να ανοίξει το σκορ, όμως ο Σόρια νίκησε τον Κλάιφερτ, ενώ στο 55’ ο Τζένε αστόχησε από ευνοϊκή θέση. Και στο 82′ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Αμπάρι, ο Μαξίμοβιτς πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Αλντέρντε την δεύτερη και η μπάλα έφτασε στον Μαγιοράλ που με προβολή έκανε το 1-0. Και πέντε λεπτά αργότερα ακυρώθηκε γκολ για την Βαλένθια με τον Φραν Πέρεθ ως οφσάιντ.

ΧΕΤΑΦΕ: Σόρια, Τζένε, Γκαστόν(78’ Ανχιλέρι), Ντουάρτε, Αλντερέτε, Αραμπάρι, Βιγιάρ(46’ Μαξίμοβιτς), Μουνίρ(78’ Σεοάνε), Πόρτου(90+2’ Νταμιάν, Ουνάλ, Μαγιοράλ(90+2’ Μάτα)

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Μαμαρντασβίλι, Φουλκιέ, Γκαγιά(58’ Λάτο), Ντιακαμπί, Παουλίστα, Αλμέιδα(84’ Αντρέ), Μοριμπά, Μούσα(69’ Γκιγιαμόνε), Λίνο(69’ Πέρεθ), Ντούρο, Κλάιφερτ