overfm.gr | Bundesliga | Η Νυρεμβέργη απέκλεισε την Φορτούνα στα πέναλτι

Την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας στα πέναλτι πήρε η Νυρεμβέργη που κέρδισε με 5-3 τη Φορτούνα Ντίσελντορφ.

Στα πέναλτι η Νυρεμβέρη απέκλεισε την Φορτούνα Ντίσελντορφ με 5-3 στο «Μαξ Μόρλοκ Στάντιουμ» στα πέναλτι και τον κανονικό αγώνα και την παράταση να λήγει 1-1 με αποτέλεσμα να πάρει την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας.

Η Φορτούνα άνοιξε το σκορ στο 33′ με τον Κοβνάτσκι και κρατούσε την πρόκριση στα χέρια της. Μέχρι να έρθει ο Ντουμάν στο 93′ να ισοφαρίσει για τους γηπεδούχους και να στείλει το ματς στην παράταση. Εκεί η Νυρεμβέργη έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Φλικ με δεύτερη κίτρινη στο 121′ και το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι. Εκεί φάνηκε τυχερή και με 5-3 σκορ πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του θεσμού.