overfm.gr | Serie A | Η (μεγαλειώδη) απόδραση και πρόκριση των 10 για την Τορίνο

Επική πρόκριση πέτυχε η Τορίνο που απέκλεισε την Μίλαν μέσα στο «Σαν Σίρο» με 1-0 στην παράταση παρότι έπαιζε με 10 από το 70′.

Την μεγάλη έκπληξη έκανε η Τορίνο η οποία ταπείνωσε την Μίλαν με 1-0 στην παράταση μέσα στο «Σαν Σίρο» και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κόπα Ιτάλια όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Φιορεντίνα-Σαμπντόρια. Τι και αν έπαιζε με 10 από το 70′ η «γκρανάτα» όχι μόνο άντεξε αλλά και πήρε και την νίκη.

Στο 12ο λεπτό ο Ταταρουσάνου νίκησε τον Λούκιτς σε μοναδικό τετ α τετ και στο 26’ οι «ροσονέρι» είχαν δοκάρι με τον Ντε Κετελάρ.Στο 49’ ο Σάβιτς έσωσε μετά από σουτ του Πόμπεγκα ενώ στο 70′ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Τζιτζί με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Ερναντές παραλίγο να δώσει την προκριση στους «Μιλανέζους» από τον κανονικό αγώνα αλλά στο 92΄το δυνατό του σουτ εξουδετερώθηκε από τον Σάβιτς.

Στο 95’ το σουτ του Λεάο πέρασε μόλις έξω ενώ στο 99’ o Σάβιτς έσωσε δύσκολα μετά από σουτ του Nτεστ και στην κόντρα το σουτ του Λινέτι έφυγε μόλις έξω. Και φτάσαμε στο 114′ οπου η Τορίνο έφυγε στην κόντρα και ο  Μπαγεγέ έκανε την σεντρα από δεξιά και ο Αντοπό με προβολή έκανε το 0-1 παγώνοντας το Μιλάνο. Ύστατη ευκαιρία για την Μίλαν να στείλει το ματς στα πέναλτι με τον Καλάμπρια να σουτάρει και τον Σάβιτς να σώζει.