overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Η Κύπρος «κόλλησε» στο 0-0 με την Εσθονία, μεγάλο «διπλό» για το Καζακστάν

Η Κύπρος που είχε ένα δοκάρι, έμεινε στο 0-0 με την Εσθονία στο Ταλίν. Το Καζακστάν πέρασε από την έδρα της Μολδαβίας κάνοντας ανατροπή (1-2).

Κύπρος και Εσθονία άφησαν ανοικτούς λογαριασμούς ενόψει της ρεβάνς που θα γίνει στις 29 Μαρτίου, στο πλαίσιο των μπαράζ για την παραμονή στο Group C του Nations League.

Οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να βρουν τον δρόμο για τα δίχτυα και έτσι «κόλλησαν» στο 0-0. Η κυπριακή ομάδα ήταν αυτή που είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία, όταν στο 22ο λεπτό ο Παπουλής έκανε ένα πολύ ωραίο σουτ, το οποίο κατέληξε στο δοκάρι.

Στο 85 ήταν η σειρά των παικτών της Εσθονίας να πρωταγωνιστήσουν. Συγκεκριμένα, ο Βασιλίεφ κινήθηκε ωραία ανάμεσα στις γραμμές. Πάσαρε στον Σάπινεν, ο οποίος σκόραρε. Όμως το γκολ ακυρώθηκε για offside, έπειτα από χρήση του VAR.

Στο άλλο παιχνίδι που σφύριξε ο Τάσος Σιδηρόπουλος, αναμεσά στην Μολδαβία και στο Καζακστάν, είχαμε νικητή. Ο παίκτης του Ολυμπιακού Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ έπαιξε βασικός. Οι Μολδαβοί άνοιξαν το σκορ με γκολ του Νικολαέσκου στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημίχρονου. Οι Καζάκοι βρήκαν τον δρόμο προς της ισοφάριση στο 63 με τον Μάλι να φέρνει στα ίσα το ματς. Τέλος το Καζακστάν γύρισε το παιχνίδι τούμπα με αυτογκόλ του Πόσμακ.