overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Η Γκάνα ετοιμάζεται για Κατάρ αφού πέταξε έξω την Νιγηρία

Η Γκάνα επιστρέφει στα Παγκόσμια Κύπελα, μετά την απουσία της από τα γήπεδα της Ρωσίας, με γκολ εκτός έδρας οι Γκανέζοι προκρίθηκαν στα τελικά της διοργάνωσης.

Η Γκάνα επιστρέφει σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλου, καθώς πέταξε εκτός διοργάνωσης την Νιγηρία με 1-1 εκτός έδρας. Το πρώτο παιχνίδι στην Γκάνα είχε έρθει 0-0. Με αυτό τον τρόπο η Γκάνα προκρίθηκε με το εκτός έδρας γκολ που σημείωσε ο Τόμας Πάρτεϊ.

Το γκολ που έκρινε την πρόκριση ήρθε νωρίς για τους φιλοξενούμενους, μόλις στο 10ο λεπτό. Οι Νιγηριανοί ισοφάρισαν στο 22ο λεπτό με τον Γουίλιαν Τροστ Εκόνγκ, όμως δεν κατάφεραν να βρουν δεύτερο τέρμα.

Η Γκάνα είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και κράτησε εύκολα το υπέρ της 1-1. Η Νιγηρία είχε να μείνει εκτός Παγκοσμίου Κυπέλου από το 2006.

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook, στο Twitter, στο Instagram, στο Youtube, στο TikTok