overfm.gr | Serie A | Η Φιορεντίνα «ξέρανε» την Αταλάντα με γκολ στο 90+3′

Οι «Βιόλα» επικράτησε της Αταλάντα με γκολ 90+3, ρίχνοντας την στο… καναβάτσο αποκλείοντας την από την συνέχεια του Κυπέλλου

Σοκ στο 90+3’ για την Αταλάντα, που γνώρισε την ήττα με 3-2 μέσα στην έδρα της από τη Φιορεντίνα κι έμεινε εκτός Κυπέλλου.

Στην τετράδα οι «βιόλα» που αγωνίστηκαν με δέκα παίκτες από το 79’.

Στο 7ο λεπτό ο Ντε Ρόουν πάτησε τον Γκονζάλες μέσα στην περιοχή και μετά από εξέταση του VAR, ο Φάμπρι έδωσε το πέναλτι και  ο Πιόντεκ εκτέλεσε εύστοχα για το 0-1.

Στο 30ο λεπτό ο Τζαπακόστα έπιασε απίθανο σουτ από το ύψος της περιοχής κι έκανε το 1-1.

Στο 54’ η κεφαλιά του Πιόντεκ πέρασε μόλις έξω και στο 56’ ο Μπογκά έκανε μαγική ενέργεια, πάτησε περιοχή και πλάσαρε για το 2-1.

Στο 66’ το διαγώνιο σουτ του Σοτίλ πέρασε μόλις άουτ και στο 70 οι «βιόλα» κέρδισαν πέναλτι. Ο Μούσο απέκρουσε την εκτέλεση του Πιόντεκ αλλά η μπάλα στρώθηκε ξανά στον Πολωνό που πλάσαρε από κοντά για το 2-2.

Στο 90+3’ η κεφαλιά του Ντζμσίτι έξυσε το δοκάρι της Φιορεντίνα και στην κόντρα οι «βιόλα» κέρδισαν φάουλ και από την εκτέλςσή του η μπάλα στρώθηκε στον Μιλένκοβιτς που με όμορφο σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 2-3 κι έστειλε την ομάδα του στα ημιτελικά.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Μούσο, Παλομίνο (37’ Κοουπμάινερς), Ντζιμσίτι, Τζαπακόστα, Χάτεμπουρ, Ντεμιράλ, Ντε Ρόουν, Φρόιλερ, Πάσαλιτς (74’ Πεσίνα), Μαλινόβσκι (74’ Μουριέλ), Μπογκά

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Τεράτσιανο, Μπιράγκι, Ιγκόρ, Μαρτίνες, Οντριοθόλα, Σαπονάρα (75’ Ικονέ), Τορέιρα, Μαλέχ (81’ Μιλένκοβιτς), Καστροβίλι (59’ Μποναβεντούρα), Πιόντεκ, Γκονζάλες (60’ Σοτίλ)